Demirel: Adayı herkesle birlikte öğrendim
Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Kemal Demirel, son aylarda sık sık dillendirilen ve parti il yönetimiyle arasında yaşandığı söylenen fikir ayrılıklarıyla ilgili düşüncelerini Bursa’da Son Nokta’ya anlattı. Demirel, CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sena Kaleli’nin ismini kamuoyuyla birlikte öğrendiğini belirterek, teşkilatlara ve halka kulak vermeden yapılan tercihlerin olumsuz bir sonuç çıkarabileceği uyarısında bulundu.
CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel, yerel seçimlerde genel seçimlerin daha üstünde performans gösterilmesi ve hem adayların hem de parti teşkilatlarının yoğun mesai harcaması gerektiğini söyledi. Yerel seçimlerde adayların ön plana çıkacak olmasına rağmen parti teşkilatlarının destek vermemesi durumunda sonuç alınamayacağına değinen Demirel, koordinasyonun da çok iyi sağlanmasının büyük önem taşıdığını kaydetti.
KRİZ ETKİLİ OLACAK
Yerel seçimlerde ekonomik krizin önemli oranda etkili olacağını düşündüğünün altını çizen Demirel, özellikle büyükşehirleri krizin çok daha fazla etkileyeceğini aktardı. Demirel, “Adaylarımızın ve örgütlerimizin topluma bunu çok iyi aktararak sonuç almasını sağlayabiliriz. Krizden etkilenen insanların koşa koşa gelip, size oy vereceğini düşünemezsiniz. O insanların elini tutmak, onlarla oturmak, sohbet etmek, o insanlara onlardan biri olduğunu göstermenin, birebir ilişki kurmanın önemli olacağına inanıyorum” dedi. Bursa’da yerel yöneticilik yapacak insanların mutlaka insanların derdini sıkıntısını yaşayıp, onlarla birlikte olması gerektiğini anlatan Demirel, bunu iyi yapan adayın ipi göğüsleyeceğini vurguladı. Parti olarak tüm belediyelere talip olduklarının altını çizen Demirel, insanların kendine benzeyeni tercih edeceğini, bu noktada kendi aralarından olan birine daha s4cak yaklaşacaklarını belirterek, “Bursa’daki sivil toplum örgütlerinin de, derneklerin de işlevi vardır. Buralarda var mısın yok musun? Ne kadar varsın ne kadar yoksun? Ne kadar gittin ne kadar geldin? CHP’nin genel seçimlerin üstünde oy alarak belediye başkanlığını kazandırmak temel amaç. Nilüfer’i tekrar almak diğer yerleri alamamak diye bir düşüncemiz olmaması lazım. Diğer yerleri de almalıyız. Çok fazla oy almamız lazım” diye konuştu.
DEĞERLENDİRME MUTLAKA YAPACAĞIM
CHP’nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Sena Kaleli’yi kamuoyuyla birlikte öğrendiğini de anlatan Demirel, “Aday belirleme noktasında örgütlerin aday arayışları mutlaka olmuştur. Milletvekillerinin de olmuştur. Vatandaşların ve bazı kesimlerin önermeleri olmuştur. Bu hep olur. Yani şu insana gittiniz mi diye gelir. Bunları en iyi değerlendirilmesi gereken yer, örgütler ve genel merkezdir. Örgütler isim belirlerken mutlaka milletvekillerinin de görüşlerini alması gerekiyor. Çünkü yerel seçim 3 ay sonra bitecek. Ondan sonra bu çalışmanın içerisinde ne olup ne bittiğiyle ilgili değerlendirmeler mutlaka yapılacak. Seçim sonuçları ortaya çıkınca, mutlaka değerlendirme yapılacaktır. 2007 seçimlerinden sonraki MYK toplantısında seçimlerle ilgili ve Bursa’da gördüklerimle ilgili değerlendirme nasıl yaptıysam, bu seçimlerle ilgili de bir değerlendirme mutlaka yapacağım. Hem merkezde hem ilçelerde çıkan tabloyla ilgili detaylı bir değerlendirme yapacağım. Çünkü ben Bursa’yı çok iyi tanıyan bir milletvekiliyim. Bursalıyım. Sadece milletvekilliği yapmadım ben partinin tüm kademelerinde görev yaptım. Değerlendirme yaparken şu ilçede niçin kazandık ya da kazanamadık değerlendirmesini yapacağım. Ama bugün örgütlerimiz en iyi adayı bulma noktasında ilçe örgütleri elinden gelen çabayı gösteriyor. İl örgütümüz de bu çerçevede çalışma yapıyor ama bu çalışma yapılırken mümkün olduğunca bir çekişme ortamı yaratılmaması amacıyla daha içe dönük bir şekilde yürüyor. Sena hanımın aday adaylığını öğrendiğimiz nokta, son noktasıydı. Bu işin içinde olmasından mutluluk duydum ancak arkadaşların da haberi yokmuş. Ben öyle duydum son anda arkadaşlarda öyle duymuş. Örgütün de görüşü alınmamış diye biliyorum” dedi.
HALK VE ÖRGÜT ÖNEMSENMELİ
Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin’in isminin CHP’yle anıldığı yönündeki duyumları kendisinin de aldığının altını çizen Demirel, “Ateş olmayan yerden duman çıkmaz. Sizin duyduklarınızı ben de duyuyorum. Benim arkamda siyasete adanmış bir ömür var. Bunu tartışmam. Ancak ben mutlaka bilgilendirilmeliydim. Mahallede, sokakta köyde geziyorum. Bana soruyorlar adayları ama ben çalışma yürüyor diyorum. İnsanlara tam bir cevap veremiyorum. Burada çok önemli bir nokta var. Tüm seçimin yükü Sena hanıma yıkılmamalı. Örgütler elinden gelen desteği sağlamalı. Altındaki ekibin çok iyi kurulması gerekiyor. Ben sena hanımın başarılı olacağına inanıyorum. Zaten örgütlerin ortak çıkardığı adaylarda sorun olmuyor. Nilüfer, Kestel ve Gürsu’da bu böyle oldu. Mudanya’da iki aday vardı. Biri çekildi. Osmangazi’de arayışlar sürüyor. Daha önce birkaç arkadaşla görüşüldü ama aday olmayı düşünmediler. Aday tespitinde örgütler ve kamuoyu yoklamasının sağlıklı olacağını düşünüyorum. Sonuç olarak oyu verecek olan halktır” ifadelerini kullandı.