Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Tarafından Bursa Merkez Nilüfer İlçesi Ataevler Mahallesi'nde 1995 Yılında Temeli Atılan 7 Bin 500 Kişilik Kapalı Spor Salonu ve Spor Kompleksi Aradan Geçen 14 Yıla Rağmen Unutuldu.

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından Bursa merkez Nilüfer ilçesi Ataevler Mahallesi'nde 1995 yılında temeli atılan 7 bin 500 kişilik kapalı spor salonu ve spor kompleksi aradan geçen 14 yıla rağmen unutuldu. Temelinde otların bittiği spor kompleksine ödenek ayrılmasını bekleyen çevreler, Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu'nun "2011'e kadar ödenek ayırmadık." açıklamasıylla bir kez daha hayal kırıklığına uğradı.
Ataevler Mahallesi'nde Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından 1995 yılında 59 bin metre karelik alana temeli atılan Nilüfer Spor Kompleksi'ne tam 14 yıldır ödenek ayrılmayınca temelde otlar bitti. İlk olarak 2500 kişilik spor salonu olarak planlanan kompleksin kapasitesi Spor Bakanı Fikret Ünlü döneminde önce 5000 kişilik, ardından da 7500 kişiliğe çıkarıldı. Ancak temeli atıldıktan sonra 6 ayrı hükümetin işbaşına gelmesine rağmen ödenek yetersizliği sebebiyle kompleks bir türlü bitirilemedi. Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, komplekse 2009, 2010 ve 2011 yılı bütçelerinden ödenek ayrılmadığını açıkladı.

Nilüfer'de temeli 1995 yılında atılan, sonra o günden bugüne üzerine tek bir çivi bile çakılmayan 7500 kişilik spor kompleksinin akibetini Bursa kamuoyu merakla bekliyor. Bursa'nın spor salonu alanında önemli bir eksikliği bulunmasına rağmen, Ataevler'deki spor kompleksinin temelinde otların filizlenmesi tepkilere sebep oluyor. 59 bin metre kare alan üzerine kurulacak kompleksin ilk ihalesini alan inşaat firması, 'Ödenek gelmediği için temeli atıldı ve öylece kaldı. Yeniden ihale edileceği söyleniyor, ancak şu anda bir değişiklik yok' açıklamasında bulundu. Atatürk Kapalı Spor Salonu'nun artık kentin ihtiyacını karşılamadığını, Nilüfer Spor Kompleksinin en kısa sürede tamamlanması gerektiğini vurgulayan CHP Milletvekili Kemal Demirel, konuyu soru önergesiyle Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu'na taşıdı. Bakan Başesgioğlu da, 14 yıldır çivi bile çakılmayan kompleks için 2009, 2010 ve 2011 yıllarında ödenek ayrılmadığını açıkladı. Milletvekili Demirel, "Bursa'ya yapılacak bu tesis sayesinde bir çok Avrupa karşılaşmasının şehrimizde yapılması için talepte bulunma imkanı doğacak. Tesisin inşası ile ilgili tarihte bitirilme tarihi bile yazılmamış. Nilüfer Spor Kompleksi'nde başarılı sporcuların yerine otların filizlenmiş olmasının tüm kent adına üzücü olduğunu bilmemiz gerekiyor" dedi.

Demirel'in soru önergesini cevaplayan Bakan Başesgioğlu, "Bakanlığıma bağlı Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nün 2011 yılında uluslararası faaliyet kapsamında Trabzon Avrupa Gençlik Oyunları ve Universiade Erzurum Kış Oyunları yer almaktadır. Bu nedenle 2009 ve 2010 yıllarında tüm ödenekler bahse konu projelerde kullandırılacağından 2011 yılı sonuna kadar başka projelere ödenek tahsis edilmeyecektir. Bu durumda söz konusu tesisin (Nilüfer Spor Kompleksi) 2009 yılı yatırım proğramında ödeneği bulunmamaktadır. 2011 yılından sonra proje değerlendirilecek ve yapılacak işlerle, süreleri belirlenecektir. Söz konusu tesisin yukarıda anlatılan gerekçelerle ödeneğini tahsis etmeden, tamamlanacağı ve faaliyete geçeceği tarihi belirlemek mümkün değildir ve bu konuda acil bir proğramımız bulunmamaktadır" dedi. (CİHAN)