Çin malı oyuncak tabanca ve oyun hamurlan toplatılıyor
ithal zehirler

AYŞE SAYIN ANKARA -

Türkiye'deki oyuncak piyasasına denetimsiz giren Çin yapımı oyuncaklar tehlike saçıyor.
Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, başta kurşun olmak üzere kanserojen madde içeren çok sayıda oyuncağın toplatılıp imha edildiğini bildirdi.
CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel'in "son yıllarda yapılan denetimlerde sağlığa zararlı oyuncakların türleri ve üretildiği ülkeye" ilişkin sorusu üzerine Yazıcı, 1 'i hariç Çin tarafından üretilen çeşitli oyuncakların denetiminde sağlığa aykırı madde bulunduğunu bildirdi. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan analizlerde, özellikle oyuncak arabalardaki kurşun miktarının yasal sınırın üzerinde çıktığını anlatan Yazıcı, oyun hamurlarının "küflü" olduğunu ve asgari güvenlik koşullarını taşımadığını belirtti.
Para cezasi Oyuncak tabancalardaki kurşun miktarının verilenden fazla çıktığını, su oyuncaklarının "flatalat" testinde izin verilen düzey üzerinde "flatalat" maddesine rastlandığını kaydeden Yazıcı, bu oyuncakların Sağlık Bakanlığı'nca toplatıldığını ve firmalara para cezası verildiğini ifade etti. Plastik ve tekstil üretiminde kullanılan "flatalat", kanserojen madde olarak biliniyor.