Kaçak yapılaşmaya önlem

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sena Kaleli, kaçak yapılaşmayı önlemek için şehri kameralarla gözetleyeceklerini söyledi.
Sena Kaleli, CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel ve partililerle beraber İnşaat Mühendisleri Odası'nı (İMO) ziyaret etti. Şehrin doğusunda Kestel'de yapılması planlanan 600 hektarlık alanda, Bursa ovasının kırkta biri büyüklüğünde, 7000 işyerini kapsayan 'Büyük Sanayi Sitesi' ile ilgili eleştirilerde bulunan İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, "BESOB Sitesi TOKİ'nin Bursa'ya dayatmasıdır. 1/100.000'lik planlar değiştirilmeye çalışılıyor. Şunu belirtmek isteriz ki su havzası ve tarım alanı üzerinde gerçekletirilmek istenen proje ile ikinci bir BUTTİM ortaya çıkacak. Bu yatırımın devleti israfa sürükleyeceğini, vatandaşın birikimlerinin heba olacağını düşünüyoruz" dedi.
Projenin tüm akademik odalarca eleştirildiğini hatırlatan Şahin, "Bu işin şehircilik ve planına açısından ele alınması gerekir. Olayın yargıya intikal etmeden çözümlenmesini tüm akademik odalar gibi biz de bekliyoruz. Yaklaşan seçimler öncesinde projeler havada uçuşuyor.
Emirsultan, Tabakhaneler Bölgesi, Doğanbey projesi, Nilüfer Vadisi ve Merinos Kongre ve Kültür Merkezi yapılırken bizlerin görüş alınmadan yapıldı. İMO olarak bizler şeffaflıktan, diyalogdan ve makro planlamadan yanayız, planlama olmadan projelendirme olmaz" diye konuştu.
Necati Şahin, yeni seçilecek belediye başkanlarından kaçak yapılaşmaya karşı tedbir almalarını istedi. Şahin, Bursa'da tarihte görülmemiş bir kaçak yapılaşma hamlesi olduğunu ileri sürdü.
CHP Bursa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sena Kaleli, Bursa için planlama yapılmadan proje üretmenin yarar sağlamayacağını ifade ederek, "Kaçak ve çarpık yapılaşma giderek artıyor. Eğer siz vatandaşa bu kadar yüksek harç bedelleri ödetirseniz, kaçak yapılaşmanın önüne geçemezsiniz. Göreve geldiğimizde kaçak ve çarpık yapılşamayı önlemek için maliyeti ne olursa olsun MOBESA sistemi kuracağız. Bursa'nın gerçek ihtiyacının ne olduğu vatandaşa sorulmadan bir şeyler yapılıyor. İnşaat sektörü TOKİ sayesinde devletleşti. Biz Bursa'nın geleceğini akademik odalarla birlikte planmak istiyoruz"şeklinde konuştu.