Milletvekilleri ve Seçilmişleri İzleme Komitesi Derneği'nin açıkladığı rapora göre

MİLLETVEKİLLERİ ve Seçilmişleri İzleme Komitesi Derneği (TÜMIKOM)  milletvekillerinin performans raporlarını açıkladı. TÜMIKOM Genel Başkanı Mustafa Durna, 23'üncü Dönem l'inci ve 2'nci yasama yıllarındaki çalışmaları kapsayan tarafsız bir şekilde hazırladıkları raporu kamuoyu ile paylaştıklarını söyledi. Bir milletvekili hakkında rapor hazırlamak için TBMM'den edinilen 40 bin sayfa belgenin 227 kategoride incelendiğini vurgulayan Durna, aynı yöntemle 548 milletvekilinin performanslarını araştırdıklarım kaydetti.
Performans sonuçları Hazırlanan raporda 14 milletvekilinin yasama ve etkinlik veri değerlerinin sıfır olduğunu söyleyen Durna, bu milletvekillerinin arasında Adana AKP milletvekili Dergir Mir Mehmet Fırat'ın da bulunduğunu açıkladı.

En fazla yazılı soru önergesini CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel'in verdiği,

ikinci sırada da CHP Adana Milletvekili Hulusi Güvel'in olduğu açıklandı. Güvel aynı zamanda 'Gündeme Alınan Yazılı Soru önergesi. Cevaplanan Yazılı Soru önergesi, Komisyon Üyeliğinden İstifa önergesi' kategorilerinde de ikinci oldu. TÜMIKOM Adana Temsilcisi Nevzat Buyurgan da Adana'nın 14 milletvekiliyle ilgili tek tek bilgi verdi. Sıralamada şu başlıklar öne çıktı: 335 yasama ve denetim etkinliği bulunan CHP'li Hulusi Güvel etkin Adana milletvekili kategorisinde birinci, 302 etkinlikle MHP'li Yılmaz Tankut ikinci, 250 etkinlikle CHP'li Gaye Erbatur üçüncü oldu.
AKP'li Dergir Mir Mehmet Fırat'ın hakkında yasama ve denetim etkinliği bulunmazken, Adana'da etkinlik ve veri değeri bulunmadığı için hakkında rapor hazırlanamayan milletvekilinin olmadığı açıklandı.
Adana milletvekilleri arasında MHP'li Muharrem Varlı'nın en fazla sataşma yaşadığı ve 125 tutanakla 'En Çok Laf Atma ve Karşılıklı Konuşma' konusunda da Adana milletvekilleri arasında ilk sırada yer al-
dığı belirtildi.