Köylüler
atık tesisini
protesto etti
BURSA'nın Mustafakemalpaşa ilçesi İnatlar köyü Açmalar mevkiine yapılması planlanan endüstriyel, tıbbi atık bertaraf ve atıktan enerji dönüşüm tesisi köy halkı tarafından başlamadan engellendi.
Başvuru dosyası Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra Çevresel Etki Değerlendirme Raporu (ÇED) yönetmeliğine göre oluşturulan komisyon, değerlendirme yapmak için İnadar köyüne 2 kilometre mesafede bulunan Çördük köyünde toplandı.
Toplannda CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel, eski vekil Mehmet Küçükaşık, CHP İl ve İlçe Teşkilatı üyeleri, MHP ve DP İlçe Teşkilatı yetkilileri, eski Belediye Başkanı Hayri öztetikler, Ticaret Odası Başkanı Hasan Yılmazoğlu ve yönetim, Kültür Sanat Derneği Başkanı Kekil Şimşek, sivil toplum örgütleri hazır bulundu.
Köy halkı gelenleri sloganlar eşliğinde karşıladı. Bursa Çevre ve Orman Şube Müdürü Talat Müftüoğlu açıklama yapmak üzere mikrofonu aldığında köylülerin aşırı tepkisiyle karşılaştı. Bir Grup Genç araba lastiği yaktı. Bir kaç köylü de köy camisinin minaresine çıkıp pankart açtı.
Köylülerden biri Müftüoğlu'na, "Burada zehir solumak istemiyoruz. Gidin siz onu çorak araziye yapın. Burası meyve, sebze yetiştirilen bir araziye sahip" şeklinde tepki gösterdi. Komisyon üyeleri ve diğer gelenler, tepkiler üzerine açıklama yapmadan köyden ayrıldı.