CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel ile makamında görüşen Vali Sahabettin Harput, güçlendirilmesi gereken kamu binalarıyla ilgili çalışmanın başlatıldığını ifade etti. Halihazırda Erkek Lisesi, Kız Lisesi, Nilüfer Atatürk Endüstri Meslek Lisesi ve Mudanya İmam Hatip Lisesi'nin ihalelerinin yapıldığını vurgulayan Vali Harput, güçlendirilmesi gereken diğer 18 okulun da güçlendirme çalışmalarının bu yaz içerisinde bitirileceğini kaydetti.
Okulların öncelik sırasına göre ele alınacağını aktaran Harput şu bilgileri verdi: "Birinci derecede risk arz eden yapıların yıkımı ya da yeniden yapılması gerçekleştirilmiş. Bazıları güçlendirilmiş. Şimdi de ikinci ve üçüncü derecedeki yapılar güçlendiriliyor. Ama bunlar çok ciddi ödenek gerektiren konular. Bu yüzden geciken varsa da onların da bu yaz bitirilmesini amaçlıyoruz. Vatandaşlarımız rahat olsun. Bunların öncelik sırasına göre bu yaz sezonunda tamamının bitirilmesini hedefliyoruz. Tabii okullar, hastaneler, diğer halkın toplu yaşadığı yurtlar bizim hassasiyetle üzerinde durmamız gereken yerler. Bu sene bunların tamamının planlamasını arkadaşlar şu anda yapıyorlar. SaVali Harput'un verdiği bilgiye göre, okul ve hastane gibi kamu binalarının bir kısmıyla ilgili ihaleler yapıldı.
Bu kapsamda 18 okulda başlanılan güçlendirme çalışmaları yaz sonuna kadar da tamamlanacak. Bursa'daki diğer kamu binaları da bu sene sonuna kadar incelenecek. 
TÜM KAMU VE ÖZEL BİNALAR İNCELENECEK Vali Harput, Şevket Yılmaz Hastanesi'nde 8 kişinin ölümüyle sonuçlanan yangının ardından üniversitelerden, meslek odalarından ve bayındırlıktan yetkililerin iştirakiyle bir heyet oluşturduklarının altını çizdi. Bu heyetin Bursa'daki halkın yoğun olarak gittiği tüm kamu ve özel binaları inceleyeceğini anlatan Harput, "Kentteki bütün kamu binaları ama öncelikle hastaneler, okullar, huzurevleri, öğrenci yurtları, düğün salonları ve diğer kamu hizmeti veren özel işyerleri, büyük marketler dahil olmak üzere buraların üniversitelerden, meslek odalarından, bayındırlıktan yetkililerin iştirakiyle bir heyet oluşturduk. Onlar da bu saydığım yerleri denetleyerek, görülen eksikliklerin giderilmesi, eksikliği giderilemeyecek yerler varsa oraların ya kapatılması ya da başka türlü yasal gereği neyse onun yapılması konusunda bir kararlılık içerisindeyiz. Onun için vatandaşlarımız müsterih olsunlar." diye konuştu.
CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel ise, vatandaşların huzur içinde çocuklarını okula göndermesinin ve öğrencilerin de güvenli bir eğitim alabilmeleri için okulların güçlendirilmesinin önemine değindi. Demirel, Sağlık Bakanlığı'ndan kendisine gelen açıklamada, şehirde 16 adet okul binası yıkılıp yenisi yapıldığı, 39 binanın ise güçlendirildiği; ancak 18 okul binasının daha güçlendirilmesi gerektiğinin belirtildiğini hatırlattı.