Marmara Depremi'nden etkilenen iller arasında olan ve 1. derece deprem kuşağında yer alan Bursa'da aradan geçen 10 yıla rağmen 23 okul hala güçlendirilmeyi bekliyor
BURSA Millet vekili Kemal Demirel, Vali Sahabettin Harput'u ziyaret ederek, güçlendirilmesi gereken okul yapılarıyla ilgili görüş alışverişinde bulundu. Marmara Depremi'nden bugüne Bursa'daki okullarda yapılan güçlendirme çalışmaları hakkında Milli Eğitim Bakanlığı'ndan aldığı bilgileri paylaşan Demirel, buna göre, 16 binanın yıkılarak yenisinin yapıldığını, 39 okul binasının güçlendirildiğini, 3 ve 4. öncelikli güçlendirilmesi gereken 18 okul binası bulunduğunu ifade etti. Demirel, bu eğitim öğretim yılının sona ermekte olduğunu anımsatarak şöyle konuştu: Bursa'daki bu 18 okul binasının güçlendirme projelerinin hazır olduğunu biliyorum. Başbakan tarafından açıklanan yeni teşvik ve istihdam paketinde, okul ve hastanelerin bakımıyla ilgili bir bölüm bulunuyor. Bu çerçevede, bu okul binalarının yaz sezonunda güçlendirilerek, önümüzdeki eğitim dönemi başlarken, öğrencilerimizin daha iyi fiziki ortamda eğitim görmelerini sağlayacak çalışmaların bir an evvel yapılmasının uygun olacağını düşünüyorum.
BÜTÇE İMKANLARI YETERSİZ Vali Sahabettin Harput ise 1. derece deprem bölgesinde bulunan Bursa'da her an deprem olabileceğini belirterek, yeni binaların depreme tam dayanıklı olması konusunda tavizsiz davrandıklarını vurguladı.
Kentte 18 okul binası dışında kalan 4 okul binasının ihalesini yaptıklarını, birinin de ihalesinin bitmek üzere olduğunu anlatan Harput, önem ve öncelik sırasına göre okul binalarının imkanlar dahilinde bir an önce güçlendirilmesinin tamamlanması için çalıştıklarını dile getirdi. Harput, "Marmara Depremi'nin ardından 10 yıl geçmesine rağmen çalışmaların hala sürmesinin nedeni nedir" sorusunu, şöyle yanıtladı: Bunların önem dereceleri var. Hiç kullanılamayacak yapılar yıkılmış, 1. derecede öncelikli olanlar güçlendirilmiş. Şimdi derece derece güçlendirme çalışmaları devam ediyor. Güçlendirme çalışmaları ödenekle yapılıyor. Güçlendirme çalışmalarının bir bölümü bugüne kadar tamamıyla bitirilememişse bunun tek sebebi ekonomik nedenler. Ama öncelikli olanlar bitirilmiştir. Bu konuda vatandaşımız rahat olsun. Vatandaşımız, en kısa zamanda huzura kavuşturulacaktır.
BEKLEYEN OKULLAR Vali Harput'un verdiği bilgiye göre, 3. öncelikli güçlendirilmesi gereken binaların bulunduğu Anadolu Erkek Lisesi, Anadolu Kız Lisesi, Atatürk Endüstri Meslek Lisesi ve Mudanya İmam Hatip Lisesi'nde ihale süreci tamamlandı, Hürriyet İlköğretim Okulu'nda ise ihale sürecinde sona gelindi. Bu okullardaki güçlendirme çalışmalarının, yeni eğitim öğretim yılına kadar tamamlanması hedefleniyor. Bursa'da 3 ve 4. öncelikli güçlendirilmesi gereken binalara sahip diğer okullardan bazıları ise şunlar: Gazi, Fertur, Hürriyet Ticaret ve Sanayi Odası, Setbaşı, Nedim Öztan, Ahmet Uyar. ¦ İHA