YAŞ meyve-sebze üretiminin önemli merkezlerinden Bursa'da, para etmeyen çilek tarlada kaldı. Tarlada kilosu 50-60 kuruştan satılan çileğin toplama maliyeti ise kilo başına 60-70 kuruş olunca çiftçi zor durumda kaldı.
İşçi maliyetleri yüzünden ürünlerini toplatamayan üreticiler, geçtiğimiz yıllarda fındığa destek veren hükümetin, kendilerine de sahip çıkmasını istiyor.
Çiftçileri tarlada ziyaret eden CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel ise, çilek üreticilerinin sıkıntılarını TBMM gündemine taşıyacağını açıkladı.
Bursa'nın Keleş, Orhaneli, Büyükorhan, Harmancık ilçelerindeki onlarca çilek üreticisi bugünlerde bir hayli dertli. Pazar ve marketlerde vatandaşın kilosunu 2-3 TL'ye aldığı çilek tarlada 50-60 kuruştan alıcı bulabiliyor. Geçim kaynağı sadece çilek olan Keleş'e bağlı köylerde üretici, ürünlerini toplayamıyor. Çileğin toplama maliyetinin kilo başına 60-70 kuruşu bulduğunu anlatan üreticiler, hükümetten destek istedi.
Köy sakinlerinden Mustafa Çakır isimli çiftçi, "Bizim tek geçim kaynağımız çilek. Yılda sadece köyümüzde 700-800 ton çilek üretiliyor. Son 40 yıldır çilek üretiminden geçiniyoruz.
Ama bu sene ilk kez çok zor duruma düştük. Çileğin kilosunu tüccarlar 5060 kuruştan alıyor, ancak ödeme için gün bile vermiyor. Ucu açık, ürünümüzü alıyor, ödemeden bahseden yok. Buna rağmen birçok köylü işçi maliyetleri yüzünden ürününü tarlada çürümeye terk ediyor. Çünkü kilo başına işçilik maliyeti 60-70 kuruşu geçiyor. Hal böyle olunca üretici bankadan çektiği krediyi, gübre parasını ödeyemez hale geldi.
Çilek üreticisinin derdini meclis gündemine taşıyacağını belirten Demirel, "Burada gördüklerimiz bizi çok etkiledi. Gerçekten üretici çok zor durumda. Düşünebiliyor musunuz, toplama maliyeti ürün fiyatından daha çok. Yıl boyunca emek verdiği çileğe umut bağlayan üretici geçinemez hale gelmiş. Köylüler çay parasını bile ödeyemediklerini söylüyor. Çilek üreticisinin derdini meclis gündemine taşıyacağım. Başbakan ve ilgili bakanın açıklanması istemiyle som önergesi vereceğim, burada gördüğüm manzaranın fotoğrafı ile Meclis kürsüsünden sesleneceğim" diye konuştu. (CİHAN)