Siyah incirin anavatanı Bursa’da, ihracat alımlarının geç başlaması, Türkiye pazarında arz patlamasına yol açarken, halde fiyatlar 50 kuruşa kadar düştü. Geçen yıl 3 lira olan ihracatlık incirde alımlar ise bir haftada tüccar tarafından 1-1,5 liraya getirilince üreticiler kara kara düşünmeye başladı.

Her sene dış ve iç pazarda pazarlanan siyah incir sebebiyle ellerinde fazla ürün kalmadığını söyleyen üreticiler, Ağustos ayının sonu itibariyle ağacından topladıkları incirleri satamıyor. Siyah incire yurt dışından istenilen talebin olmaması sebebiyle ürünü dalından koparmayan üreticiler, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’ndan acil bir eylem planı hazırlamalarını istiyor.

Üreticilerin, tüccarın keyfine bırakıldık şikayetleri üzerine incir üreticisi köylüleri ziyaret eden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa Milletvekili Kemal Demirel, üreticilerin sorunlarını dinledi. “Üreticilerin ocağına incir ağacı dikildi” diyen Demirel incir üreten köylülerin sahipsiz bırakıldığını, incir piyasasında ortaya çıkan sıkıntılar karşısında Tarım Bakanlığı’nın acil eylem planının olmadığını ve bu konuda biran evvel soruna müdahale edilmesi ve acil eylem planı oluşturulması amacı ile konuyu TBMM’sine taşıma sözü vermişti.

‘İnciri dalında bırakıp toplamayacağız, ocağımıza incir ağacı dikildi’ diyen üreticileri ziyaret eden CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel, sıkıntıyı Meclis’e (TBMM) taşıyor. Konuyla ilgili hazırladığı soru önergesini, Tarım ve Köyişleri Bakanlığına iletilmek üzere, bu gün TBMM Başkanlığı’na verdi.