incir dalında kaldı İnciri dalında bırakıp toplamayacağız, ocağımıza incir ağacı dikildi' diyen üreticileri ziyaret eden CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel, sıkıntıyı Meclis'e taşıma sözü verdi
BURSA- Siyah incirin anavatanı Bursa'da, ihracat alımlarının geç başlaması, Türkiye pazarında arz patlamasına yol açarken, halde fiyatlar 50 kuruşa kadar düştü. Geçen yıl 3 lira olan ihracatlık incirde alımlar ise bir haftada tüccar tarafından 1 1,5 liraya getirilince üreticiler kara kara düşünmeye başladı. 'İnciri dalında bırakıp toplamayacağız, ocağımıza incir ağacı dikildi' diyen üreticileri ziyaret eden CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel, sıkıntıyı Meclis'e (TBMM) taşıma sözü verirken, Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri ise üreticilerin erken olgunlaşmayı sağlamak için ilaç kullanmasının bu neticeyi doğurduğunu açıkladı. Küresel ısınmaya bağlı kuraklık sebebiyle kirazda istenen sonucu alamayan ihracatçıların ümidi siyah incir olmuştu. İhracatlık siyah incire talebin az olması sebebiyle üreteciler ağaçta kalan ürünleri ne yapacaklarını kara kara düşünüyor. Her sene dış ve iç pazarda pazarlanan siyah incir sebebiyle ellerinde fazla ürün kalmadığını söyleyen üreticiler, Ağustos ayının sonu itibariyle ağacından topladıkları incirleri satamıyor. Siyah incire yurt dışından istenilen talebin olmaması sebebiyle ürünü dalından koparmayan üreticiler, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'ndan acil bir eylem planı hazırlamalarını istiyor. Üreticilerin tüccarın keyfine bırakıldığını ve eylem planı olmadığını anlatan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa Milletvekili Kemal Demirel, üreticileri ziyaret edip sorunlarını dinledi. "Üreticilerin ocağına incir ağacı dikildi" diyen Demirel, sorunları Meclis'e taşıma sözü verdi. Osmangazi'ye bağlı Selçukgazi köyünde siyah incir üretimi yapan Cahit Selçuklular, iç ve dış pazarda her sene rağbet gören siyah incire bu sene talep olmamasının üreticiyi sıkıntıya düşürdüğünü ifade ederek, "Siyah incir, iç piyasada değerlendirilmesi gereken ürün. Gerçekten büyük sıkıntı çekiyoruz. Adeta perişanız. Sektör sıkıntıda.
Halimiz kötü. 1 yıldan fazla emek veriliyor. Geçen seneye göre çok bozuk. Biz de toplayamadığımız inciri dalında bırakıyoruz. Bırakın dalında kalsın.
İşçiye para verip de toplatmaktan iyi. Zaten işçiye verecek paramız da yok. Yere dökülsün dibine gübre olur. Allah bize yardımcı olsun" dedi.