Bursa'da temmuz ayında tarlada kilosu 50 kuruşa bile alıcı bulamayan ve tarlada kalan çileğin, aynı dönemde İstanbul toptancı halinde 8 TL'den satılabildiği ortaya çıktı Yurt çapında geçen yıl 260 bin ton çilek üretiminin gerçekleştiğini açıklayan Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, temmuz ayında tarlada kilosu 50-60 kuruştan bile alıcı bulamayan Bursa Uludağ çileğinin aynı dönemde İstanbul toptana halinde 5 ile 8,5 TL'den satıldığını açıkladı. CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel'in  soru önergesini cevaplandıran Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, çilek fiyatlarına müdahale edemediklerini söyledi. Bakan Eker verdiği cevapta, "Ülkemizde 2008 yılında 113 bin dekarlık alanda 260 bin ton çilek üretimi gerçekleşmiştir. Dekara verim ortalaması 2,315 kilo gramdır.
Bursa'da ise geçen yıl 33 bin ton çilek üretimi gerçekleşmiştir.
Geçen yıl çilek üreticisi kilo gram başına 1,77 TL gelir elde etmiştir. 2009'da ise hasat mevsimine göre fiyatlarda dalgalanmalar görülmüştür.
İstanbul Toptana halinde 1 kilo çilek 2009 Haziran ayında 1,5 ile 6 TL arasında satılırken Temmuz ayında 1,5-7 TL arasında değişim göstermiştir.
Bursa Uludağ çileğinin temmuz toptan fiyatı 5- 8,5 Tl arasında satılmıştır. Fiyatlar serbest piyasa şartlarında teşekkül ettiğinden bakanlık olarak hergangi bir müdahale yapılamamaktadır" dedi.
Cevap tatmin etmedi Bakan Eker'in cevabından tatmin olmayan Bursa Millet vekili Kemal Demirel, yaptığı açıklamada, çifçinin halinin ortada olduğunu söyledi.
Demirel, "Tarlada 50 kuruşa satılamayan ve çürümeye bırakılan çilek, istanbul toptancı halinde 5 8,5 TL olması üreticinin kazanamadığının açık bir göstergesi. Bu da şunu gösteriyor; gerçekten Tarım Bakanlığı'nın çilek konusunda üreticiyi koruyan,lütçkiciyi koruyan bir politikası oımadığım. Kısacası çiftçi kaderiyle başbaşa bırakılmış, adeta terk edilmiştir. Temmuz ayında üretici günlük 25 TL'ye işçi tutuyor, toplanılan ürünle yevmiyeyi bile ödeyemez haldeydi. Bütün bunlara rağmen aynı dönem o çilek İstanbul'da toptan 8,5 liradan satılmış. Bunu anlamak mümkün değil. Kaybeden yine üretici olmuştur" açıklamasında bulundu.