Bakanlık resmen açıkladı: Çilek tarlada 50 kuruşa, İstanbul'da 5 Tiye satılmış Bursa Uludağ çileği piyasada daha çok rağbet görüyor ve yüksek fiyata satılabiliyor. Ancak, üreticiler emeklerinin karşılığını alamamaktan dolayı şikayetçi. Temmuz ayında 50 kurusa alıcı bulamayıp tarlada kalan Uludağ Çileğinin, aynı dönemde İstanbul halinde 5-8,5 lira arasında satılması üreticilerin tepkilerine yol acıyor.
Yaş meyve sebze üretiminin önem ' li merkezlerinden Bursa'da temmuz ayında para etmeyen ve tarlada ka lan çilek. İstanbul toptana halindi1 5 8,5 TL arasında satılmış. Yurt çapında geçen yıl 260 bin ton çilek üretiminin gerçekleş tigini açıklayan Tarım ve Köyişleri Bakan ligi, temmuz avında tarlada kilosu 50-60 kuruştan bile alıcı bulamavan Bursa Uludağ çileğinin aynı dönemde İstanbul top tancı halinde 5 ile 8.5 TL'den satıldığını açıkladı. CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel'in soru önergesini cevaplandıran Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Ekei. a lek fiyatlarına müdahale edemediklerini söyledi. Bakan Eker şu açıklaması yapb: -Ülkemizde' 2008 yılında 113 bin dekarlık alanda 260 bin ton çilek üretimi gerçekleşmiştir. Dekara verim ortalaması 2,315 kilogramdır. Bursa'da ise geçen yıl 33 bin ton çilek üretimi gerçekleşmiştir. Geçen yıl çilek üreticisi kilogram başına 1.77 TL gelir elde etmiştir. 2009'da ise hasat mevsimine göre fiyatlarda dalgalanmalar görülmüştür. İstanbul Toptancı Haü'nde 1 kilo çilek 2009 Haziran ayında 1,5 ile 6 Tl, arasında satılırken Temmuz ayında 1,57 TL arasında değişim göstermiştir, Bursa Uludağ çileğinin temmuz toptan fiyatı 5-8.5 TL arasında satılmıştır. Fiyatlar serbest piyasa şartlarında teşekkül ettiğinden bakanlık olarak bir müdahale yapılamamaktadır. Üreticiler pazarda aranan.
rağbet gören yüksek verimli ve kaliteli çilek çeşitleriyle bahçe tesis ettikleri takdirde gelirlerinde artış elde edeceklerdir. Tarım il ve ilce müdürlüklerimiz bu konularda üreticilerimizi bilgilendirmektedir." Tarım Bakanı Eker. 3 dekar ve üzeri alanlarda sertifikalı çilek fidesi tesisleriyle gürbe ve mazot destek birim tutarlarının belirlenmesi için çalıştıklarını kaydetti. Bakan Hker"in cevabından tatmin olmayan CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel. "Tarlada 50 kuruşa satılamayan ve çürümeye bırakılan çileğin. İstanbul toptana halinde 5 8.5 TL arasında satılması üreticinin ve tüketicinin korunmadığının açık bir göstergesi. Kısacası çiftçi adeta kaderine terk edilmiş durumda. Temmuz ayında üretici günlük 25 TL'ye işçi tutuyor, toplanan ürünle yevmiyeyi bile ödeyemiyordu. Bütün bunlara rağmen aynı donem o çilek İstanbul'da toptan 8.5 liradan satılmış. Bunu anlamak mümkün değil. Kaybeden yine üretici olmuştur." açıklamasında bulundu.
Bakanlık, üreticileri yüksek kaliteli üretim yapmaya çağırıyor ancak, ortaya çıkan tabloda hem üretici hem de tüketicilerin mağdur olduğu görülüyor.