CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel "Çocuk Kaçırma Olaylarıyla İlgili" araştırma önergesi hazırladı.
“Çocuklarını koruyamayan, gözetemeyen toplumların geleceği de tehlikededir.” denilen metinde 5 yaş altı nüfusun 7 milyon olduğu ve nüfusumuzun yüzde 36'sının yoksul olduğu belirtildi.

Son zamanlarda organları için yada uyuşturucu dağıtıcısı, seks kölesi, ev hizmetçisi, hırsızlık, yankesicilik yapmak için çocukların kaçırıldığına dikkat çekilen önergede bu durumun toplumumuzda büyük bir korku yarattığına işaret edildi.

Türkiye'de geçen yıl kaybolan çocuk sayısı 528 iken bu yılın ilk 5 ayında 645 çocuğun daha kaybolduğu vurgulanan önergede, Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı tarafından hazırlanan 2007 Kayıp Çocuklar Raporu’nda da 2007'de kaybolan 7183 çocuktan yalnızca 6350’sinin bulunmasına dikkat çekildi.

Son 10 yılda kaybolan çocuk sayısını soran CHP'li Kemal Demirel, hangi bakanlıkların ne gibi çalışmalar yaptığının da hükümet tarafından açıklanmasını istedi.

Kaçırma olaylarının nedenleri, bu konudaki verileri, acil yapılması gerekenleri ve psikolojik destek çalışmalarını soran Demirel, TBMM'de adraştırma komisyonu kurulmasını talep etti.