CHP Milletvekili Kemal Demirel, Bursa'nın deprem tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirterek, yetkililerin fay hattının nereden geçtiğini açıklamasını istedi.
Bursa Jeoloji Mühendisleri Odası'nda basın açıklaması yapan Milletvekili Kemal Demirel, "Bursa birinci derece deprem kuşağında. Ama nereden fay hattı geçtiğini yetkililer söylemiyor. Hepimizin bunu bilmeye hakkımız var" dedi. Marmara Bölgesi'nde deprem tehlikesi olmasına rağmen halkın her yere bina yaptığına dikkat çeken Demirel, "Çünkü halk nereden fay hattı geçtiğini bilmiyor. Yetkililer bir açıklama yapmıyor. Muhtemel bir depremde insanların ölmesinin suçu tedbir almayanlardır. Ülkemizin büyük bölümü 1. ve 2. derece deprem kuşağında yer almaktadır. 1999 yılında yaşadığımız felaketlerin ardından, büyüklüğü o kadar olmasa da bir çok depremler oldu. Üstelik muhtemel bir Marmara depreminden de sürekli bahsediliyor. Gölcük'te meydana gelen depremde, ölüm ve yaralanmaların büyük kısmı binaların çürüklüğünden kaynaklandı. Yıkılan binalarda yüzlerce insan enkaz altında kaldı. Ancak deprem bölgesindeki binalar yine depreme dayanıksız olarak yükselmeye devam ediyor. Mudanya, Gemlik ve Karacabey ilçelerinin Marmara denizine kıyıları olduğu için depremden etkilenme riskleri daha fazla. Hızlı nüfus artışı, plansız ve denetimsiz şehirleşme göz önüne alındığında depremin sebep olacağı yıkımın tahmin edilenden yüksek olacağı ortadadır" diye konuştu.


EKSİKLİKLER VAR
Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Engin Er ise, "Zemin etüdü ve afet durumu yapılmadan planlar hazırlanıyor. Planlama aşamasında başlayan eksiklik, projelendirme aşamasında da devam etmektedir. Ancak ne yazık ki bu planlamada jeoloji mühendisliği, yani yer seçimi ilkelerinin en önemli ayağı eksiktir. Afet durumu, sel tehlikesi, heyelan, kaya düşmesi ve çığ gibi jeoloji ilmine dayanamayan planlar yapılmamalı. Bursa'nın planlama anayasası, jeoloji biliminin rehberliğinde acilen yenilenmelidir. Ülkemiz adına, insan hayatı ve ekonomik değerlerin korunması için gerekli tedbirler alınmalı. Vurdumduymazlığın büyük bir acıyla sonuçlanmasından korku duymaktayız. Bursa 2020 çevre düzeni planı jeoloji mühendisliği göz önüne alınarak acilen yenilenmelidir. Uygulama planlarında jeoloji mühendisliği hizmetleri detaylı olarak yer almalıdır" diye konuştu.