CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu`nun yanıtlaması isteğiyle Bursa`daki okulların güçlendirilmesine yönelik soru önergesi verdi. Önergesinde Bursa`nın birinci derecede deprem kuşağında olduğunu hatırlatan Demirel, Bursa`daki 18 okulun güçlendirme projelerinin ve zemin etütlerinin biran önce yapılması gerektiğini belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığı`na bir yıl önce de soru önergesi verdiği ifade eden Demirel, “O önergeye verilen cevapta, Bursa`da öncelikle güçlendirilmesi gereken 18 okul bulunduğu ve bu okul binalarının güçlendirme projeleri ile zemin etütlerinin hazırlandığı ve güçlendirmenin yapılacağı bildirilmişti. Ancak bugüne kadar herhangi bir yanıt bildirilmedi” dedi.
Bursa`nın birinci derece deprem bölgesinde olduğunun altını çizen Demirel, “Dolayısı ile olası büyük bir depremde 3`üncü ve 4`üncü öncelikle güçlendirilmesi gereken yapılarda önemli hasarlarla birlikte, hayati risklerin oluşacağı, gerek binaların statikleri açısından gerekse de toplu alanlar olmasından dolayı panik anı hezeyanı yaşanmaması açısından son derece önemlidir. Bunun için okullarda çocuklarımızı geleceğe hazırlayan öğretmenlerimizin ve canımız olan çocuklarımızın can güvenlikleri için bu okulların bir an önce güçlendirilmesi ve depremlere karşı dayanıklı hale getirilmesi konusunda yetkililerden bu sorunun bir an evvel çözülmesi toplum adına büyük önem taşımaktadır” açıklamasında bulundu.
Demirel, önergesinde şu sorulana yanıt istedi:

“Bursa ili genelinde 3`ncü ve 4`ncü öncelikle güçlendirilmesi gereken 18 okul binası ile ilgili olarak bu güne kadar ne gibi çalışmalar yapılmıştır? İlgili okullarda eğitimin devamının sağlıklı ve güvenli bir şekilde yapılması ile ilgili olarak devam eden çalışmalar var mıdır? Varsa bu çalışmalar nelerdir? Bakanlığınızın bu okullar dışında, Bursa ili sınırlarındaki okullarda depreme yönelik yürüttüğü denetim çalışmaları var mıdır? Varsa bu çalışmalar nelerdir?”