Bursa`nın önemli sağlık kuruluşları arasında yer alan Çekirge Çocuk Hastanesi`nin Sağlık Bakanlığı verilerine göre depreme dayanıksız ve acilen güçlendirme yapılması gerektiği kaydeden CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel, yetkilileri göreve çağırdı.

Hastane önünde açıklama yapan Kemal Demirel, Çekirge Çocuk Hastanesi`nin Bursa için büyük önem taşıdığının altını çizdi. Bursa`nın birinci derecede deprem kuşağında olan bir kent olmasından dolayı Çekirge Çocuk Hastanesi`nin mevcut durumuyla ilgili TBMM`ye soru önergesi sunduğunu belirten Demirel, TBMM`den yanıt gelmeden önce Sağlık Bakanlığı`ndan hastaneyle ilgili gelen bilgilerin korkunç düzeyde olduğunu belirterek, kamuoyuyla paylaşma gereği duyduğunu söyledi.
Sağlık Bakanlığı`ndan gelen bilgilerde, hastanenin mevcut yapısının genişlemeye müsait olmadığının ve yeni bina yapımına imkan olmadığının anlaşıldığını belirten Demirel, “Deprem analizlerinde de hastanenin depreme dayanıksız olduğu ve güçlendirme ihtiyacı olduğu tespit edilmiştir. Şimdi ben buradan yetkililere bir kez daha sesleniyorum. Bu hastanenin depreme dayanıklı olmadığı ve güçlendirilmesi gerekli olduğu halde, şimdiye kadar neden bir güçlendirme çalışması yapılmamıştır. Neden bu hastanenin daha dayanıklı hale getirilmesi noktasında bir çalışma yapılmamıştır” diyerek tepkisini dile getirdi.
Aynı zamanda TBMM Deprem Araştırma Komisyonu Üyesi olan Kemal Demirel, hastanenin acilen depreme dayanıklı hale getirilmesi gerektiğini belirterek, “Burada çocuklarımız tedavi oluyor, hekimlerimiz görev yapıyor, personel çalışıyor. Burada geleceğimiz olan çocuklarımızın iyileşmesi için bu kadar gayret sarf edilirken, bu hastanenin depreme karşı dayanıksız olmasını ve güçlendirilme yapılmamasını kabul etmek mümkün değildir” dedi.


SAĞLIKTA RANT OLMAZ...
Çekirge Çocuk Hastanesi`nin kapatılarak TOKİ`ye devredilmesiyle ilgili bazı bilgiler de aldığını belirten Demirel, konuşmasını şöyle sürdürdü;
“Devredilmeye ilişkin bir soru önergesi sundum. Bana ‘şuanda hastane faaliyete devam ediyor. Dörtçelik Hastanesi ile beraber koordineli bir şekilde çalışıyor, TOKİ`ye devredilmesi söz konusu değil. Ama devredilirse tasarruf yetkisi TOKİ`ye geçiyor` diye bana cevap verdiler. Ben de diyorum ki, burası hastane olarak hizmet vermeye devam etmelidir. Ve en kısa süre içerisinde yetkililerin bu hastaneyle ilgili acil önlem paketlerini açıklamalarını ve almalarını istiyorum. Allah korusun depremin ne zaman olacağını kimse bilemez. Sadece buradaki hastanenin değil, Bursa`daki bütün hastanelerin kontrolden geçirilerek ne durumda olduğunu Bursalıların bilmesinin sağlanması gerekiyor. Buna Bursalıların hakkı vardır.
Sağlıkta rant olmaz, eğitim ve sağlıkta tasarrufta olmaz. Yarınlarımızı emanet edeceğimiz çocuklarımızın can ve mal güvenliği açısından bu hastanenin güçlendirilmesi için acilen tedbirlerin alınmasını istiyorum.”