AKP'nin;
Genel Başkanı ve Başbakan Tayyip Erdoğan'ın hafta sonunda gerçekleştirdiği Bursa programına üç gün vardı.
Şehir dışındaydık.
CHP'nin;
Bursa Milletvekili Kemal Demirel de, partisinin çiçeği burnunda Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Trakya yollarındaydı.
Telefonla ilk aradığında yanlış anımsamıyorsak Tekirdağ'daydı.
Önce;
Kendi anlatımına göre oradaki "muhteşem coşkuyu" anlattı ve halkın Kılıçdaroğlu'na gösterdiği "yüksek ilgiden" bahsetti.
Ve;
"İnan" dedi "Buraları yıkılıyor. İnsanlarımızın gözlerindeki o ışığı görmeni isterdim. İnsanlar çaresiz, insanlar yoksul. Sayın Kılıçdaroğlu'nu adeta kurtaracı olarak görüyorlar"
Tabii;
Pek çok CHP'li gibi, milletvekili Kemal Demirel'in de bu rüzgardan etkilenmesi doğaldı.
Yıllarca Deniz Baykal liderliğindeki statükocu CHP anlayışının kırılmasıyla birlikte yıllarca nasıl bir yanlış yapıldığını yeni yeni gören Demirel de şaşkındı bu işe.
Demirel;
Ertesi gün aradığında ise Edirne'den konuştu.
Bu kez ilginç bir şey söyledi.
Daha doğrusu sordu.
"Çok Merak ediyorum" dedi "Acaba Sayın Başbakan yarın Bursa'ya geldiğinde, yıllardır beklediğimiz demiryolu müjdesini verecek mi?"
Bu;
Meraklı soru üzerine pazar günü Başbakan Erdoğan'ı Merinos Parkı'nda bir başka dikkatle dinledik.
Acaba;
Demirel'in dediği gibi böyle bir müjde verecek miydi?
Yıllardır söylenen müjdelenen demiryolu-hızlı tren projesi için en yetkili ağız acaba Bursalılar'a bir kaç kelime bir şey söyleyecek miydi?
Söylemedi.
Konusuna bile girmedi.
Erdoğan;
Hastanelerdeki yatak sayısından, okullardaki derslik sayısından ve bir takım yatırımlardan bahsetti ama Bursa'ya acilen gerekli olan demiryolundan hiç bahsetmedi.
Dün;
Demirel yine telefondaydı.
İl Başkanı Gürhan Akdoğan'la birlikte Bursa Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası'na yeniden başkan seçilen Mesut Topçu'yu ziyaret eden Kemal Demirel, hem üzgün, hem de söylediğinin çıkması nedeniyle öngörüsünden dolayı kıvançlıydı.
Net konuştu.
"Tüm Bursa olarak hayal kırıklığı yaşadık" dedi.
Devam etti:
"Sayın Başbakan bile Bursa'ya demiryolunu şu tarihte getiriyoruz diyemiyorsa bu durum projenin raftan inmediğinin göstergesidir. Bursalılar olarak demiryolu müjdesi beklerdik ama şaşırdık, üzüldük, hayal kırıklığı yaşadık. Bursa bunu ve böyle bir iktidarı hak etmiyor"
Demirel, yine de umutluydu.
"Ben" dedi "Hemşehrilerimi bu trenle Anadolu'ya ve hatat Avrupa'ya götürene kadar mücadelemi sürdüreceğim"