Demiryolu ulaşımının yaygınlaştırılması amacıyla il il dolaşan CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel, Muş’un beşinci milletvekili olarak ilin sorunlarını parlamentoda gündeme getireceğini belirterek, doğudan batıya göçlerin yatırımla durdurulabileceğini söyledi

8 yıldan beri CHP milletvekilliği yaptığını ve kendisini sadece Bursa Milletvekili olarak görmediğini belirten Kemal Demirel, “Muş’un beşinci milletvekili olarak sorunlarınızı Meclis’e taşımak için bugün Muş’tayım” dedi.
Demiryolu ulaşımının yaygınlaştırılması amacıyla il il dolaşan CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel, önceki gün geldiği Bingöl’den karayolu ile Muş’a geldi.
CHP Muş İl Başkanlığında partililer ile bir araya gelen Demirel, Muş’un sorunlarını meclis gündemine taşıyacağını belirterek, “beşinci milletvekilinizde benim” dedi.
Ulaşımın en önemli unsurlarından biri olan Demiryolu ulaşımının yaygınlaştırılması amacıyla Bursa’da başlattığı kampanya nedeniyle şuana kadar 38 il dolaştığını belirten CHP Bursa milletvekili Demirel, ayrıca Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde CHP Milletvekili olmayan illeri dolaşarak, ilin sıkıntılarını meclis gündemine taşımak için il il dolaştığını ifade etti. Bingöl’den sonra dün de karayolu ile Muş’a geldiğini ifade eden Demirel, “geçen dönem Muş’ta partimizin milletvekili vardı. Fakat maalesef bu dönem CHP milletvekilimiz yok. Benim bugün burada olma sebeplerimden biri de CHP milletvekili olmayan illerdeki vatandaşlarımızın sıkıntılarını dinlemek ve bu sıkıntıları meclis gündemine taşımaktır” diye konuştu.
“HEDEFİMİZ, İKTİDAR OLMAKTIR”
Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidarında Muş’un sorunlarını daha rahat çözebileceklerini söyleyen Demirel, “Amacımız en kısa sürede iktidar olmaktır. İktidar olduktan sonra da Muş’un sorunlarının daha rahat çözülebileceğini herkese göstermektir. Yani Muş neyse, Bursa o olacak, Bursa neyse Muş, o olacak. Bu ülkede beraber yaşıyoruz. Sorunlarımız var ve o sorunları çözmek için de hep beraber birlik, beraberlik ve dayanışma içinde olmamız gerekiyor. Bunu yapacağımızın bilinci içersinde olmalıyız. İki dönemdir CHP’li milletvekili olmayan illerin milletvekili olmayı vazife edindim. Çünkü milletvekili olmayan illerin sıkıntısını il başkanlığı döneminde yaşadım. Ben Bursa’da il başkanlığı görevini yaptım ve partimizden milletvekilimiz yoktu. Hem maddi, hem manevi açıdan sıkıntı yaşadık. O dönemde şunu düşündüm, ‘milletvekili olursam, milletvekili olmayan bölgelerin milletvekili hasretini dindireceğim ve milletvekili olmayan illerin milletvekili olmaya devam edeceğim’ dedim” dedi.
YATIRIM OLURSA, GÖÇ OLMAZ
Birçok doğu ilinde olduğu gibi Muş ilinden de batı bölgelerine yoğun göç olduğuna dikkat çeken Demirel, göçün ancak yatırımla çözülmesinin mümkün olabileceğini ifade etti.
Göçün önlenebilmesinin başlıca sebeplerinden bir tanesinin de yatırım olduğuna dikkat çeken Demirel “Muş göç veren bir ildir ve ülkede göç veren illerin başında gelmektedir. Bu göçü önleme yollarından bir tanesi, yatırım yapmaktır. Yatırımı Muş’a, hatta diğer geri kalmış Doğu ve Güneydoğu illerine götürmek lazım. Çünkü bu yerlerde, yatırım yaparak insanlara yaşanabilir bir hayat sunabilirsiniz. Yatırımlarla göçleri önleyebilirsiniz. Sanayiyi batıya yönlendirerek bu iş çözülmez. İş, aş, ekmek, gelecek, hepimizin ortak noktalarıdır. Muş’ta doğan bir insan, Bursa’ya İstanbul’a, Ankara’ya iş bulmak için gitmemelidir. O illere gezmeye, okumaya gidebilir. Doğduğun kentte de insanca yaşayabilecek, hem eğitimden, hem sağlıktan, hem sanayiden pay alması lazım. Ya hep beraber kurtulacağız, ya da hep beraber yaşayacağız. Bunun başka yolu yok” dedi.
KILIÇDAROĞLU’NDAN SELAM
Son olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun selamını getirdiğini ifade eden Demirel, “Sayın Genel Başkanımız da kısa bir süre önce Muş’a gelmişti. Hatta Muş ilinde yaşanan bazı sıkıntıları, soru önergeleri ile Meclis gündemine taşımıştı. Buraya gelmeden önce kendisi ile görüştüm ve Muş’a da gideceğimi illetim. En kısa süre içerisinde Muş’a tekrar gelmek istediğini söyledi. Tüm Muş’lulara mesaj yolladı. Hepinizi çok sevdiğini, iletmemi söyledi” diye konuştu.
Demirel, daha sonra “Trafik Terörüne Son, Demiryolu İstiyoruz” eylemi etkinliklerine katılmak üzere partililer ile birlikte TCDD Muş garına geçti.