''TRAFİK KAZALARI AZALSIN, TREN YOLUMUZ YAPILSIN'' KAMPANYASI -CHP BURSA MİLLETVEKİLİ DEMİREL: ''1980 İLE 2002 YILLARI ARASINDA 22 YILDA TRAFİK KAZASINDA ÖLEN İNSAN SAYISI 125 BİNDİR. BU KORKUNÇ, KABUL EDİLEBİLİR BİR TABLO DEĞİL'' -''CHP OLARAK İKTİDARA GELDİĞİMİZDE İNANIN TÜRKİYE'Yİ DEMİR AĞLARLA ÖRECEĞİZ''
TRABZON - CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel, ''1980 ile 2002 yılları arasında 22 yılda trafik kazasında ölen insan sayısı 125 bindir. Bu korkunç, kabul edilebilir bir tablo değil'' dedi.
     Demirel, CHP Trabzon İl Başkanlığında, ''Trafik Kazaları Azalsın, Tren Yolumuz Yapılsın'' kampanyası ile ilgili düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'deki demir yolu çalışmalarının tarihi süreciyle ilgili bilgi verdi.
     Demir yollarını tekrar ülke gündemine getirmek amacıyla 13 yıl önce Bursa'da kampanya başlattığını belirten Demirel, ''Bursa'ya ve Türkiye'ye tekrar demir ağları örebilmek için Türkiye'yi karış karış geziyorum. Şimdiye kadar Trabzon ile birlikte 41 ile ulaştık ve 41 kere maşallah diyoruz. Toplam 200 kilometre bizzat kendim yürüdüm, 70 bin kilometre yol kat ettim. Yüz binlerce imza topladım'' dedi.
     Demirel, amacının trafik terörünü durdurmak olduğunu ifade ederek, ''Yeter artık, Türkiye'ye demir yolu istiyoruz. Türkiye trafik teröründen en fazla çeken ülke. Trafik kazalarında, ölümlü kazaları göz önüne alınca Türkiye dünyada 5. sırada. Bunun önüne geçmenin tek bir yolu var. Hava, kara, demir ve deniz yolunu birbirleriyle yarışan değil, birbirlerini tamamlayan ulaşım araçları olarak göreceğiz, yarıştırmayacağız. Hepsi lazım, ama bunların birbirini tamamlaması lazım. Biz ise tam tersini yapmışız'' diye konuştu.
     Trabzon'un da hem ekonomik hem çağdaş hem de ticarette daha fazla söz sahibi olması açısından mutlaka demir yoluna kavuşması gerektiğini vurgulayan Demirel, şöyle devam etti:
     ''Aynı zamanda demir yolu bir ülkenin bağımsızlığıyla eş değerdir. CHP iktidarında demir yolunun Karadeniz'e, Trabzon'a gelmesi noktasında kararlılığımızı halk görecektir. Çünkü biz Mustafa Kemal Atatürk'ün yolundan yürüyecek ve Türkiye'yi demir ağlarla öreceğiz.
     1900'den 2002 yılına kadar geçen 102 yılda bu ülkede depremlerde hayatını kaybeden insan sayısı 100 bin. 1980 ile 2002 yılları arasında 22 yılda trafik kazasında ölen insan sayısı ise 125 bindir. Bu korkunç, kabul edilebilir bir tablo değil. Bunu değiştirmek bizim elimizde. Burada eksik olan siyasi irade. Şimdiye kadar gelen hükümetler demir yollarına ağırlık vermeyerek, trafik terörünün ortaya çıkmasının ve bu noktaya gelmesinin birinci sorumlusu olur.''
     Demirel, trafik kazalarının azaltılmasıyla çok büyük ekonomik kaybın önüne geçileceğine dikkati çekerek, ''Kayıpların önlenmesiyle eğitim, sağlık, konut gibi ülkemizin bir çok sorununun çözümünde ciddi yatırımlar yapılabilir. Mutlaka demir yolunun yapılmasının ve bunu Anadolu'ya yaymanın da şart olduğunu ifade ediyorum. CHP olarak biz iktidara geldiğimizde inanın Türkiye'yi demir ağlarla öreceğiz'' diye konuştu.
     Kemal Demirel, CHP Trabzon İl Başkanı Volkan Canalioğlu, Maçka Belediye Başkanı Ertuğrul Genç ve partililerin de katıldığı toplantıda, ''Trabzon'a Demir Yolu İstiyoruz'' imza kampanyası başlattı ve ilk imzayı kendisi attı.