Bingöl Milletvekilleri Bingöl'e sahip çıkmayınca başka illerin milletvekillerinin Bingöl ilinin sorunları hakkında TBMM Başkanlığı'na soru önergesi vermesi dikkatleri çekti.
Türkiye'de en yüksek oyu alan Ak Parti'nin son zamanlarda Bingöl'de oy kaybetmesinin faturası milletvekillerine kesildi. Halk yörenin milletvekillerinden şikayetçi. Bingöl'de siyasilerin kendi yakınlarını devlet dairelerine yerleştirmesi de tepki çekiyor.
Halkın sorunları ile ilgilenmeyen Bakan ve Milletvekilleri daha öncede Bingöl'de protesto edilmişti.
Şimdi ise diğer illerin milletvekilleri Bingöl'ün sorunları hakkında Meclis Başkanlığı'na soru önergesi veriyorlar. Daha önce Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt ve şimdi de Bursa Milletvekili Kemal Demirel TBMM Başkanlığına soru önergesi vermişti. CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel, Bingöl'ün yol sorunları ile ilgili meclis Başkanlığına soru önergesi vererek, sorunların çözülmesini istedi.
İki hafta önce Bingöl'e gelen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa Milletvekili Kemal Demirel, Ankara'ya döndükten sonra Bingöl'ün sorunları ile ilgili meclise 4 soru önergesi verdi.
TOKİ konutları alanındaki arıtma tesisini meclise taşıyan Demirel, İçişleri Bakanı Beşir Atalay tarafından cevaplandırılmasını istediği soru önergesinde şu ifadelere yer verdi: "Bingöl ilinde yaşanan depremden sonra, bölge halkının ikamet etmesi için TOKİ tarafından yaptırılan konutlar, halkın kendilerini daha iyi hissetmesini sağlamıştır. Ancak bu aşamada, konutlara taşınan ailelerin önemli bir sorunu da gündeme gelmiştir. Yapılan TOKİ konutlarının arıtma tesisi çalışmamaktadır. Bu konu konutlarda yaşamaya başiayan halkın mağduriyetine sebep olmuş ve olası halk sağlığı sorunlarını da gündeme getirmiştir.
1 .Bingöl merkezdeki TOKİ konutlarının arıtma tesisindeki sorunlar nelerdir?
2.Bu konutlar teslim alınırken arıtma tesisinin çalışıp çalışmadığı kontrol edilmemiş midir?
3.Arıtma tesisindeki aksaklıklar fark edildiği ve şikayetler olduğu halde bu konudaki aksaklıkların giderilmeme sebepleri nelerdir?
4.Arıtma tesisinin çalışmaması nedeniyle bölgede meydana gelebilecek halk sağlığı sorunları ve hastalıklarla ilgili sorumluluk kimlere ait olacaktır?
5.İlgili arıtma tesisi ne zaman onarılarak hizmete açılacaktır?
6.Bölge halkının bu konudaki mağduriyetinin giderilmesi için acilen neler yapmayı planlıyorsunuz?" Demirel, Sağlık Bakanı Recep Akdağ tarafından cevaplandırılmasını istediği soru önergesinde ise, devlet hastanesi bulunmayan ilçelerde ne zaman hastane yapılacağını sordu.
CHP Milletvekili Kemal Demirel, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'a da Bingöl-Solhan ve Bingöl-Erzincan yollarının durumunu sordu.

"BİNGÖL-SOLHAN YOLU GÜZERGAHI NEDEN 4 DEFA DEĞİŞTİ" Bingöl'ün sahip olduğu doğal güzelliklerin yanı sıra gelişmeye elverişli yapıya sahip bir il olduğunu belirten Demirel, "Ancak coğrafi durumu nedeniyle karayolu ve demiryolu ulaşımı olmasına rağmen, yolların bakımının yapılmaması ve doğa şartlarından etkilenmesi nedeniyle ulaşımda büyük aksamalar yaşanmaktadır" dedi.
Demirel, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından cevaplandırılmasını istediği soru önergelerinde şu soruları sordu: "Solhan-Bingöl yolunun yapımına ne zaman başlanmıştır? Bu yolun yapılması için şimdiye kadar ne kadar para harcanmıştır? Yolun tamamlanması için ne kadar ödeneğe ihtiyaç duyulmaktadır? İlgili yolun güzergahının 4 kere değiştirilmesinin sebepleri nelerdir? Bu yol ne zaman tamamlanarak ulaşıma açılacak ve bölge halkının mağduriyeti giderilecektir?
Bingöl-Erzincan illeri arasındaki yolun bakım ve yenileme çalışmaları ne zaman yapılacaktır? İlgili yolun bakım ve yenileme çalışmaları için 2010 yılı yatırım programında ne kadar ödenek ayrılmıştır?
Bölge halkının mağduriyetinin giderilmesi için Bingöl -  Erzincan yolu ne zaman yenilenerek ulaşıma açılacaktır?"