CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel “Trafik terörüne artık yeter, demiryolu istiyoruz” temasıyla yurdun değişik illerinde yürüttüğü çalışmalar çerçevesinde dün Kütahya’ya geldi. CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel “Trafik terörüne artık yeter, demiryolu istiyoruz” temasıyla yurdun değişik illerinde yürüttüğü çalışmalar çerçevesinde dün Kütahya’ya geldi. Kütahya-Balıkesir arasında karşılıklı yapılan yolcu treni seferlerinin geçen aylarda iptal edildiğini söyleyen Demirel, seferlerin biran önce yeniden başlaması gerektiğini söyledi. Türkiye’nin trafik terörüne çok büyük kayıplar verdiğini de belirten Demirel; ”Trafik canavarı nedeniyle Türkiye’nin yılda bir ilçesi ölüyor, bir ili de sakat kalıyor” dedi.
“TRAFİK TERÖRÜNÜ DEMİRYOLU İLE YENERİZ” CHP İl binasında İl Başkanı Ali Rıza Muslu, kadın ve gençlik kolları başkanları ve partililer tarafından karşılanan Kemal Demirel, Kütahya-Balıkesir arasında gündüz seferleri yol yapım ve onarım çalışmaları nedeniyle durdurulan Posta Treni ve Ege Ekspresi seferlerinin bir an önce tekrar başlaması gerektiğini vurgulayarak, bu durdurulan seferlerin bilinçli olarak başlatılmadığını iddia etti.
Kemal Demirel, 1950'den sonra trafik kazalarının arttığının altını çizerek konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Karayolları trafik kazalarını en aza indirebilmek Türkiye’nin her yerini demir ağları örmek için yola çıktım. İnsanlarımızın trafik kazalarında ölmeleri ve sakat kalmalarını önlemek için demiryolu ağlarına önem vermeliyiz. Bu güne kadar trafik kazalarında ölenlerin sayısı gerçek rakamları yansıtmıyor. Kaza anında tutulan ilk tutanakta kaç ölü varsa o kayda geçiyor. Ağır yaralanan ve sonradan ölenler dahil edilmiyor. Demiryolunu daha çağdaş hale getirmek için çalışıyorum. Trafik kazaları sonucunda 3 trilyon kayıp var. Trafik kazalarının asgariye indirilmesi için demiryolları konusunda bir siyasi iradeye ihtiyaç vardı.”

“DÜNYA DEMİRYOLU YAPIMINDA İLERLİYOR” Dünya ülkelerinin demiryollarına ağırlık verdiklerini belirten Demirel, Türkiye’nin dünya ülkelerine oranla çok geride kaldığının altını çizdi. Türkiye’nin demir ağlarla örülmesi için Türkiye’yi adım adım gezmeye devam edeceğini dile getiren Demirel, 2010 yılını yarıladıklarını; ancak demiryolu yapım çalışmaları bakımından hükümetin somut adımlar atmadığını savunarak, CHP İktidarıyla birlikte demiryolu yapım çalışmalarına hız kazandıracaklarını ifade etti.
Kütahya-Bursa arasına demiryolu gelmesi için gereken ne varsa yapacağını vurgulayan Demirel, Kütahya- Balıkesir dahil bazı illerde demiryolu seferlerinin kaldırıldığını, bu kaldırılan seferlerin tekrar açılması için mücadeleye devam edeceğini dile getirdi.

“KÜTAHYA – BALIKESİR TREN SEFERLERİ HEMEN BAŞLAMALI”
Milletvekili Demirel,
CHP Kütahya İl Başkanı Ali Rıza Muslu ve partililer, Atatürk Bulvarı'ndaki CHP İl Teşkilatı binası önünden yürüyüşe başladı.
''Demir yolu istiyoruz'', ''Trafik terörüne artık yeter, Bursa'ya demir yolu istiyoruz'' yazılı pankartlar taşıyan grup, Atatürk ve Abdurrahman Kara bulvarlarında yürüyerek Kütahya Garı'na geldi.
Kütahya Garında Demirel şu açıklamalarda bulundu:
"Biz adım adım gitmiyoruz, koşar adım gidiyoruz. Karayolları ile her yere ulaşma şansı varsa demiryollarıyla da olmalı. Kütahya’da 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren Kütahya-Balıkesir gündüz seferi yapan Posta Treni ile Ege Ekspresi seferleri iptal edildi. Kütahya halkı mağdur bırakılmamalı, yolcu ve yük açısından daha rahat demiryolu seferlerinin durdurulmasnı protesto ediyoruz” dedi.
Kütahya-Balıkesir arasında karşılıklı yapılan yolcu treni seferlerinin geçen aylarda iptal edildiğini söyleyen Demirel, ''Kütahya ve Balıkesir arasında varolan seferlerin kaldırılmasını protesto ediyoruz. Kütahyalıların ve Balıkesirlilerin bu demir yolu ulaşımından mahrum bırakılmasını asla kabul etmiyoruz'' dedi.
Demirel, Türkiye'de 1960'lı yıllarda yolcu taşımacılığının yüzde 50-60 oranında demir yollarıyla sağlandığını, günümüzde ise bu oranın yüzde 2-5'lere gerilediğini savunarak, demiryoluna üvey evlat muamelesinin uygulandığını, bü yüzden demiryolu yapım çalışmlarının durdurulduğunu veya demiryolu yapım çalışmlarına hiç başlanılmadığını savundu.
Yapılan açıklamlarının ardından partililer sesiz bir şekilde dağıldılar.