MUDANYA Gazete Danışmanlık Tanıtım Hizmetleri olarak yaklaşık 10 gündür süren “Milletvekilleri Tanınma Düzeyi Araştırmamız” tamamlandı. Toplamda 118 kişiyle Mudanya ilçe merkezi ile Güzelyalı ve Zeytinbağı’nda birebir yapılan ankette çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.

Bursa’daki 16 milletvekilini tanıyor musunuz?” sorumuza ankete katılanların% 5,93’ü “Evet tanıyorum”
% 72,3’ü “Bazılarını tanıyorum”
% 22,3’ü ise “Hiçbirini tanımıyorum” dedi.

EN ÇOK TANINANLAR ÇELİK VE DEMİREL..
Halka bu milletvekillerinden hangilerini tanıyorsunuz? diye sorduğumuzda ise
Kemal Demirel
ve Faruk Çelik ön plana çıkan isimler oldu.
Anketimize katılanların % 66,95’i Faruk Çelik derken
% 50’si Kemal Demirel% 36,44’ü Onur Öymen dedi.

OCAKDEN TANINMIYOR
16 milletvekilinin arasında en az tanınan vekillerde son üç sırayı ise % 5,08 ile AKP’li Mehmet Ocakden
% 6,78 ile MHP’li Hamza Hamit Homriş ve
yine MHP’li olan İsmet Büyükataman %10,17’lik tanınırlık oranı ile aldı.

PARTİLERE GÖRE TANINAN VE TANINMAYANLAR..Milletvekillerini partilere göre sınıflandırdığımızda ise iktidar AKP cephesinde ilk akla gelen isim Faruk Çelik olurken Mehmet Ocakden AKP’nin en az tanınan vekili oldu. Bursa’da üç vekile sahip olan CHP’de en çok tanınan vekil sıralamasında Kemal Demirel birinci sırada yer alırken Abdullah Özer ismi son sırada yer aldı. Anket verilerine göre Bursa’da üç vekil sandalyesi olan MHP’nin en tanınan vekili Necati Özensoy en az tanınan vekili ise Hamza Hamit Homriş oldu.

AKP’LİLER DEMİREL’İ CHP’LİLER ÇELİK’İ BÜYÜK ORANDA TANIYOR
CHP’den Kemal Demirel’in AKP’liler tarafından AKP’den de Faruk Çelik’in CHP’liler tarafından büyük oranda tanınıyor olması ise ilginç anektod olarak göze çarptı.

MUDANYA’NIN VEKİLİ: KEMAL DEMİREL“Halka en yakın gördüğünüz ve Mudanya halkının sorunlarıyla en çok ilgilenen vekil” kim sorumuzda ise CHP’li Kemal Demirel ismi birinci sırada yer aldı.Ankete katılanların % 49,15’i Kemal Demirel derken en yakın takipçisiFaruk Çelik yüzde 17,80’de kaldı.

Mudanya merkezde genellikle halkın çoğunluğu Kemal Demirel ismini telaffuz ederken
Zeytinbağı’nda Faruk Çelik ismi ön plana çıktı. Bu ikiliyi % 9,32 ile CHP’li vekiller Onur Öymen ve Abdullah Özer takip ederken MHP’li Necati Özensoy % 3,38 ile MHP cephesinde en çok oyu alan isim oldu.
Ayrıca % 46,61’lik kesim ise mevcut milletvekillerinin halkın sorunlarıyla ilgilenmediğine ve halka yakın olmadığına dikkat çekti.

YÜZDE 30’LUK KESİM YENİ DÖNEMDE VEKİLLERİ İSTEMİYOR
Anketimizde bir diğer soru ise “Bu milletvekillerini tekrar mecliste görmek ister misiniz?” yönünde idi. Aldığımız sonuçlardan % 41,5’i “Hayır” derken % 30,5’i “Evet” dediği oylamada %27,96’sı ise mevcut vekillerin bazılarını görmek istediğini belirtti. Bazılarını tercih eden vatandaşların en çok vurguladığı isimler ise yine Kemal Demirel ve Faruk Çelik oldu.

VE SONUÇ… Vatandaşlarla birebir yaptığımız ankette bir çok kişi milletvekilleri tarafından Mudanya’ya gereken önemin verilmediği serzenişinde bulunurken vekillerin yalnızca seçim zamanları seçim bölgelerini ziyaret ettiğini halka yakınmış gibi gözüktüklerini söyledi. Her milletvekiline kapılarının her zaman açık olduğunu belirten Mudanyalılar milletvekillerini Mudanya’da görmekten büyük mutluluk duyacaklarını ve kendilerini dinlemelerini istediklerini belirttiler. Yapılan ankette ayrıca halkın büyük çoğunluğunun birçok vekili tanımaması ve sadece belirli isimlerin ön plana çıkması ise önemli bir ayrıntı olarak göze çarptı.

Bursa’daki 16 Milletvekilini tanıyor musunuz?EVET % 59
HAYIR %72
HİÇBİRİNİ %22

Bursa Milletvekillerinden hangilerini tanıyorsunuz?Faruk Çelik % 67
Kemal Demirel % 50Onur Öymen % 36
Sedat Kızılcıklı %26
Ali Koyuncu % 26
Necati Özensoy %24
Abdullah Özer %22
Ali Kul %19
Hayrettin Çakmak %19
M.Altan Karapaşaoğlu %17
M.Emin Tutan %14
Mehmet Tunçak %14
Canan Candemir Çelik %11
İsmet Büyükataman %10
Hamza Hamit Homriş %7
Mehmet Ocakden %5

Size göre Mudanya’da halkın sorunları ile ilgilenen ve halka yakın gördüğünüz 3 milletvekili kimdir?Kemal Demirel %49Faruk çelik %18
Abdullah Özer %9
Onur Öymen %9
Ali Koyuncu %5
Sedat Kızılcıklı %5
Necati Özensoy %33
Hayrettin Çakmak %33
Ali Kul %25
Mehmet Tunçak %17
Mehmet Emin Tutan %17
İsmet Büyükataman %09
Görüş Belirtmeyen %46

Bu vekilleri yeni dönemde tekrar Ankara’da TBMM’de görmek ister misiniz?
EVET %31
HAYIR %42
BAZILARI %28