Sakarya`nın Pamukova ilçesi Mekece köyü yakınlarında meydana gelen 40 kişinin öldüğü, 89 kişinin de yaralandığı hızlandırılmış tren kazasının altıncı yıldönümünde hayatını kaybedenler karanfillerle anıldı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa Milletvekili Kemal Demirel, CHP Sakarya İl Başkanvekili Mahmut Ağur ve partililer, 22 Temmuz 2004`te kazanın meydana geldiği alanda toplandı. Vagonların devrildiği alanda ölenler anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunan CHP`li milletvekili ve partililer, rayların üzerine karanfil bıraktı. Rayların üzerinde toplanan partililer `Unutmadık, unutturmayacağız` yazılı pankart açtı.  CHP Milletvekili Demirel, yaptığı basın açıklamasında, 22 Temmuz 2004 de meydana gelen tren kazasında 40`a yakın vatandaşımızın hayatını kaybettiğini ifade ederek şöyle konuştu:
`6 yıldan beri biz bu tren kazasının sorumlularının bir türlü kamuoyunda hala ortaya çıkmadıklarını özellikle vurgulamak istiyoruz. Bildiğiniz gibi hükümet 6 yıl önce hızlandırılmış tren projesini hayata geçirmek istediğini söyledi. Bilim adamları bunun doğru proje olmadığını yanlışlarla dolu olduğunu ve tren kazaları olabileceğini özellikle vurguladı. Bu işi yapmayın diye hükümeti uyardılar. Maalesef hükümet bu uyarıları dikkate almayıp hızlandırılmış tren projesini hayata geçirdi. Vatandaşlarımız hükümetin yapmış olduğu projeye inanarak trene binmeye başladılar. 6 yıl önce bir akşam üzeri burada tren kazası meydana geldi. 40`a yakın vatandaşımız hayatını kaybetti ocaklar söndü. Hayaller yok oldu. Umutlar tükendi. Zaman içinde maalesef ölenler öldükleri ile kaldı. Biz bu insanlara tren şehidi diyoruz.`