Sakarya'nın Pamukova ilçesi Mekece köyü yakınlarında meydana gelen 40 kişinin öldüğü, 89 kişinin de yaralandığı hızlandırılmış tren kazasının altıncı yıldönümünde hayatını kaybedenler karanfillerle anıldı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa Milletvekili Kemal Demirel, CHP Sakarya İl Başkanvekili Mahmut Ağur ve partililer, 22 Temmuz 2004'te kazanın meydana geldiği alanda toplandı. Vagonların devrildiği alanda ölenler anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunan CHP'li milletvekili ve partililer, rayların üzerine karanfil bıraktı. Rayların üzerinde toplanan partililer 'Unutmadık, unutturmayacağız' yazılı pankart açtı.
CHP Milletvekili Demirel, yaptığı basın açıklamasında, 22 Temmuz 2004 de meydana gelen tren kazasında 40'a yakın vatandaşımızın hayatını kaybettiğini ifade ederek şöyle konuştu: "6 yıldan beri biz bu tren kazasının sorumlularının bir türlü kamuoyunda hala ortaya çıkmadıklarını özellikle vurgulamak istiyoruz. Bildiğiniz gibi hükümet 6 yıl önce hızlandırılmış tren projesini hayata geçirmek istediğini söyledi. Bilim adamları bunun doğru proje olmadığını yanlışlarla dolu olduğunu ve tren kazaları
olabileceğini özellikle vurguladı. Bu işi yapmayın diye hükümeti uyardılar. Maalesef hükümet bu uyarıları dikkate almayıp hızlandırılmış tren projesini hayata geçirdi. Vatandaşlarımız hükümetin yapmış olduğu projeye inanarak trene binmeye başladılar. 6 yıl önce bir akşam üzeri burada tren kazası meydana geldi. 40'a yakın vatandaşımız hayatını kaybetti ocaklar söndü. Hayaller yok oldu. Umutlar tükendi. Zaman içinde maalesef ölenler öldükleri ile kaldı. Biz bu insanlara tren şehidi diyoruz."
Sorumluların hâla sorumlu oldukları mevkilerde görevlerine devam ettiklerini ifade eden Demirel, sözlerine şöyle devam etti: "Eğer bu tür kaza bir Avrupa ülkesinde meydana gelmiş olsaydı. Sorumlular o görevlerinde bulunmazlar hemen istifa ederlerdi. Hemen görevlerinden el çektirirlerdi. Bu olay yaşanmasına rağmen Bakan, Genel Müdür herkes görevinin başında. Ama hayatını kaybeden insanlar maalesef unutuldu. Unuttular. Ölen vatandaşları hatırlama konusunda hükümet ne yaptı. Ulaştırma Bakanlığı ne yaptı.
Ölen vatandaşlarımızın yakınlarının ve yaralıların durumları ne arayıp soruyorlar mı? Hayatını kaybeden kişilerin yakınlarına sahip çıkıyorlar mı? Ben bir kez daha öğrenmek istiyorum. Bu kazanın unutulmaması için her yıl burada anacağız."
Hükümetten tren kazasında hayatını kaybeden insanların yakınlarından ve yaralılardan özür dilemesini beklediklerini ifade eden Demirel, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ben Sayın Başbakandan, Sayın Ulaştırma Bakanından, Sayın TCDD Genel Müdüründen hayatını kaybeden insanların yakınlarından buraya gelip sizden siz bizim yüzümüzden öldünüz biz sizlerden özür diliyoruz demelerini bekliyorum. Hep derler ya kulakları var duymazlar, gözleri var görmezler bende buradan sesleniyorum kulağınız var duyarsanız.
Gözleriniz var görürseniz sizin yüzünüzden bu insanların yapmayın etmeyin demelerin rağmen yaptınız ettiniz ve insanlar hayatını kaybetti ocaklar söndü. Hayallar, gelecekler yok oldu. Evlatlar anneler babalar dul yetim öksüz kaldı. Bunun sorumlusu onlar. Bu projeyi yanlışlıkla hata yaptıklarını ve Türk halkından özür dilemelerini özellikle bekliyorum. Özür yetmez. Görevlerinden ayrılmalarını bekliyorum. Bu işin sorumluları belli, TCDD, Ulaştırma Bakanlığı ve hatta o projeyi hayata geçirmekle övünen
Başbakan."
Sorumluların bunlar olduğunu anlatan Demirel, şöyle konuştu: "Evet biz böyle bir hata işlemiştik o hata neticesinde bu kadar insan hayatını kaybetti diyerek belki hayatını kaybedenlerin yakınlarını ararlar ya da buraya gelip onlardan özür dilerler. Onu bekliyorum. Beklemeye devam edeceğiz Ama şunu çok bilsinler biz bunu unutmadık unutmayacağız ve her yıldönümünde buraya gelerek tren şehitlerine çiçekler bırakarak onların arkasında olduğumuzu onların yanında olduğumuzu yaşadığımız süre içinde hatırlamaya
devam edeceğimizi bir kez daha vurgulamak istiyorum."