İstanbullu'nun parası böyle peşkeş çekiliyor Kaldırıma 183 TL harcandı İstanbul'da son beş yılda bordur ve kaldırım yapım ve onarımına yaklaşık 183 milyon TL harcandığı ortaya çıktı. 2009 yılında bordur ve kaldırım yapım ve onarımına harcanan tutar ise 24 milyon 219 bin 467 TL oldu
İSTANBUL'un kaldırımlarının durumu dudak uçuklatıyor. İstanbul'da son beş yılda bordur ve kaldırım yapım ve onarımına yaklaşık 183 milyon TL harcandığı ortaya çıktı. 2009 yılında bordur ve kaldınm yapım ve onarımına harcanan tutar ise 24 milyon 219 bin 467 TL oldu.
İstanbul'un bordur ve kaldırım yapım ve onarımına harcanan tutar CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel'in soru önergesine İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın verdiği yanıt ile ortaya çıktı.
ANKA'nın sorularını yanıtlayan CHP'li Demirel de, "Eskiden İstanbul'un taşı toprağı altın derlerdi, demek ki hakikaten taşı toprağı altınmış" dedi. Soru önergesine verilen yanıtta ortaya çıkan rakamların kendisini ürküttüğünü ifade eden Demirel, "Az rakam değil, I yaklaşık 183 milyon TL. Ben bu soruyu vatandaşın paralarının nereye gittiğini öğrenmesi için sordum" diye konuştu.
ÜÇ MÜDÜRLÜK YAPIYOR İstanbul Büyükşehir Belediyesinde üç müdürlük tarafından bordur ve kaldıranların yapım ve onarım çalışmaları yürütülüyor.
Soru önergesine verilen yanıtta; Büyükşehir Belediyesi Altyapı Hizmetleri Müdürlüğü yatırımlan dahilinde köprülü kavşak, yol, dere ıslahı ve ortak altyapı inşaatlarının yapıldığı belirtilerek, bordür-trotuar yenileme işlerinin yapılmadığı, ancak yapılan çalışmalar esnasında tahrip olan bordur ve trotuar imalatlarının ilgili ihale kapsamında yapıldığı ifade edildi.
Bu kapsamda Altyapı Hizmetleri Müdürlüğü yaptırımları dahilinde 2009 yılında 10 bin 780 m tordur, 9 bin 420 m2 kaldırım imalatlarına harcanan tutar 985 bin TL oldu. Büyükşehir Belediyesi Yapı İşleri Müdürlüğü yatırımlan dahilinde 2009 yılında 12 bin 924 m bordur, 91 bin 998 m2 kaldıran için 4 milyon 982 bin 969 TL harcandı. Büyükşehir Belediyesi Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü yatırımları dahilinde de 2009 yılında 95 bin 806 m bordur ve 350 bin 305 m2 kaldırım yapım ve onarım için ise 18 milyon 251 bin 498 TL ödendi.
"İSTATİSTİKİ KAYDI YOK" Soru önergesine verilen yanıtta; yenileme çalışmalarının mevcut imalatların kullanılamayacak duruma gelmesi dummunda yapıldığı, bu sürecin değişken olup, ortalama bir istatistiki kaydın tutulmadığı belirtildi.
İmalat çalışmalarının ihaleler kapsamında imalat kalemi olarak yer aldığı, belediye bütçesinde kaldıran ve bordur taşları yenileme ve tadilat çalışmaları için aynca bir ödeneğin tespit edilmediği ifade edildi.