Bursa yıllardır tren hayali kuruyor ve bu hayali gerçeğe dönüştürmek CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel'in nerdeyse siyasete girme nedeni.
Dile kolay tam 13 yıldır demiryolunu Bursa'ya getirmek için uğraş veriyor ve bu yüzden harita mühendisi olmasına rağmen "Tren Kemal" lakabı ile anılıyor Geçen hafta TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman'ın Bursa demiryolu projesinin ihalesinin ağustos ayında yapılacağı açıklaması da en çek onu sevindirmiş. Ama Demirel konunun uzmanı olduğu için araştırmış ve genel müdürün "müjde" diye nitelendirdiği projenin Bursa nın beklentilerinden uzak olduğunun farkına varmış.
Ne de olsa uzman. Itirazlannın birincisi projenin kapsamıyla ilgili TCDD'nin ihalesini yapacağı proje Bursa-Bilecek hattı ve iki bölüm halinde yapılacak. BursaYenişehir ve Yenişehir-Bilecik arasında.
Uzunluğu da 125 kilometre. Hedef yolcu taşımacılığına yönelik hızlı tren işletmeciliği.
Oysa Bursa'nın ve özellikle Kemal Demirel'in gündeme taşıdığı proje hem yük, hem de yolcu taşımacılığına yönelik Bandırma-Bursa-Bilecik-Osmaneli hattı ve uzunluğu da 190 kilometre. Bu hattın asıl amaçlanndan biri de limanlan sanayi bölgelerine bağlamak. Yani çok amaçlı.
İkinci itirazı bütçe kısmına. Demirel, Bursa demiryolu projesi için bütçede sadece bin TL'lik ödenek bulunduğunu hatırlatıyor ve soruyor? Nasıl yapacaksınız?
Ulaştırma Bakanlığı ımkanlanyla mı yoksa yap-işlet-devret modeliyle mi?
Genel müdürün açıklamalannda bu sorunun da cevabı yok.
Ama süslü laflar ve Bursa-Ankara arasının 2,5 saate inmesi hedeflen var. Demirel'e göre, ihale açıklaması referandum öncesi Bursa nın ağzına bir parmak bal çalmaktan öte bir şey değil Demirele göre 8 yıldır iktidar olan AKP bugüne kadar bu projeyi çoktan bitirebilirdi Ama yapmıyor. Aynca 4 yıllık hedefe de inanmıyor Demirel. Buna gerekçe olarak da hala tam olarak bitirilemeyen Bursa çevre yolunu örnek gösteriyor.
Demirel, demiryolu için Bursa nın tüm dinamiklerini de projenin kapsamının genişletilmesi için kamuoyu oluşturmaya çağırıyor, Demirel'e göre Bursa bunu hak etmiyor Sadece yolcu treni değil, trafik terörünü önleyecek yük treni de Bursa'ya gelmeli Demirel işi peşini bırakmayacak ve bu konuda da Bursa'dan destek istiyor