CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel Selanik Başkonsolosluğuna yapılan saldırının son derece önemli olduğunu belirterek, "Referandum süreci ile ilgilenen hükümet Balkanlardaki olaylara bir an önce müdahale etmeli. Başbakan yetkilileri uyanlmalı. önlem alınmazsa olaylar büyüyebilir. Saldırılar ve baskılar artabilir" dedi.»

BATI Trakya'da, içinde Atatürk'ün evinin bulunduğu Selanik Başkonsolosluğuma bir hafta önce yapüan molotof kokteyli saldırısının ardından, Batı Trakya Bursa Şube Başkanı Hakan Çavuşoğlu'nu ziyaret eden CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel hükümeti uyardı.
Gümülcine'deki Poşpoş Mezarlığı'nda bulunan mezar taşlarına yapüan saldırılara değinen Demirel, aynı günlerde Trabzon'daki Sürmele Manastırının ibadete açılarak Türk hoşgörü örneğinin gösterildiğini kaydetti. Selanik Başkonsolosluğu'na yapılan saldırının önemli olduğunu vurgulayan Demirel, "Çünkü konsolosluk içinde Mustafa Kemal Atatürk'ün doğduğu ev de bulunuyor. Bu yüzden yapılan saldırı anlamlıdır" dedi.
Demirel. saldırının faillerinin bir an önce bulunarak cezalandırılmasını da isteyerek, "Biz hükümetin buna da ilgi göstermesini istiyoruz.
Referandum süreci ile ilgilenen hükümet Balkanlardaki olaylara bir an önce müdahale etmeli. Başbakan yetkinler uyarmalı." diye konuştu.