Projenin Uluabat'taki eko sisteme zarar vereceğini söyleyen CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel, "Ortaya çıkacak kayıpların geri dönüşü olmayacak. Bu proje tüm dünyada çevre katliamı olarak görülecek" dedi.
Bursa Milletvekili Kemal Demirel, İstanbul- İzmît Körfez Geçişi ve Orhangazi İzmir Otoyol projesi ile ilgili olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yanıtlanmak üzere meclise soru önergesi gönderdi. Uluslararası Ramsar Sözleşmesine uymayan projelerin yeniden incelenmesini isteyen Demirel, "Bursa yeniden ağır bir bedel ödemesin" dedi.
İstanbul İzmit Körfez Geçişi ve Orhangazi İzmir Otoyol Projesi'nin Bursa'nın doğal güzelliklerine zarar vereceğini iddia eden CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel, Bursa'nın sanayi ili olarak bilinmesinin ötesinde sahip olduğu doğal güzellikler ve tarım alanlarıyla da ön plana çıktığını hatırlattı.Bursa'ya daha önce yapılan çevre yolunun Bursa'nın tarım alanlarına ciddi zararlar yerdiğini belirten Demirel, İstanbul İzmit Körfez Geçişi ve Orhangazi izmir Otoyol Projesi'nin yeni çevre sorunlarını beraberinde getirdiğini kaydetti.
Projenin  Uluabat'taki eko sisteme zarar vereceğini söyleyen Demirel, "Ortaya çıkacak kayıpların geri dönüşü olmayacak. Bu proje tüm dünyada çevre katliamı olarak görülecek. Ayrıca otoyol güzergahı üzerinde 50 den fazla sertifikalı tarım yapan üretici var. Yol yapımı sırasında burada pek çok meyve ağacı kesilecek ve oluşan kirlilik nedeniyle tarım alanları değerini yitirecek" dedi. İsviçre, İtalya, Avusturya, Almanya'yı ilgilendiren ve 1,5 milyona yakın nakliye aracının geçtiği projeyi örnek gösteren Demirel, şunları söyledi: "Orada meclis kararı ile doğaya zarar vermemek için tünellerle demir yolu yapıldı. Bu gün dünya çevreyi korumak için yük treni kullanıyor. Başbakan asla yük trenlerinden bahsetmiyor. Biz bu işin peşini bırakmayacağız. Orhangazi de imza kampanyası başlatacağız." Demirel, 15 Ekim'de verdiği soru önergesine 15 gün içinde cevap gelmemesi durumunda Başbakan in halka yanıt vermemiş olacağını vurgulayarak, Bursalıları da duyarlı olmaya davet etti.
Gemlik'te zeytin Gemlik Üçesi'nde bir çok zeytin ağacının kesileceğini ve Orhangazi Ovası'ndaki l'nci sınıf tarım arazilerinin yok olacağım dile getiren Demirel, "Uyarılarımızın dikkate alınmaması kaş yapayım derken göz çıkartmak olur. Bursa yine ağır bir bedel ödemek zorunda kalır" diye konuştu. İstanbul İzmit Körfez Geçişi ve Orhangazi İzmir Otoyol projesi ile ilgili olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yanıtlanmak üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne 8 maddelik soru önergesi veren Demirel, Uluslararası Ramsar Sözleşmesine uymayan projenin yeniden incelenmesini istedi