CHP'li Demirel'in, zeytincilerin borç ertelemesiyle ilgili verdiği önergeye yanıt geldi. Bakan Eker, borçların ertelenmeyeceğini söyledi.
Beklenen cevap üzdü. CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel'in bir süre önce Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker'in cevaplaması için sunduğu soru önergesine yanıt geldi.
Cevapta, afetlerden zarar gören zeytin üreticisinin borcu için Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine ertelenmesinin mümkün olmadığı belirtildi.
'Kanunen imkansız' Eker'in cevabında, "Ziraat Bankası Genel Müdürlüğünün verdiği Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Emlak Bankası hakkındaki kanun gereğince, bankalara bedeli önceden ödenmeden görev verilemeyeceği hükme bağlandığından, borçlarının ertelenmesi mümkün görülmemektedir" denildi. 
Demirel'in malzeme desteğiyleilgili sorusuna ise Eker, "Çiftçi Kayıt Sistemindekilere 20.03.2010'da 2 milyar 975 milyon.
2005-2010'da ise 2 milyar 174 milyon TL kimyevi gübre desteği verildi" yanıtını verdi. Ancak son borçların ertelenmeyecek olması çiftçileri düşündürüyor.