Kemal Demirel Üreğil’deki haksızlığı meclise taşıyor
 
İstanbul – İzmir otoyoluna dolgu malzemesi temin etmek için otuza yakın firmanın taş ocağı ruhsatı aldığı Orhangazi’de, tarım ve orman alanları, su kaynakları tahrip ediliyor.
 
İstanbul – İzmir otoyoluna dolgu malzemesi temin etmek için otuza yakın firmanın taş ocağı ruhsatı aldığı Orhangazi’de, tarım ve orman alanları, su kaynakları tahrip ediliyor.
Benzer şekilde Üreğil üzerindeki dağda da maden ruhsatı alan bir firmanın henüz resmi işlemlerini bile tamamlamadan çalışmalarına başlaması, Üreğil Köyü sakinlerini çileden çıkardı. Seslerini duyura bilmek için her türlü hukuki ve demokratik yola başvuran Üreğil Köylülerinin sesini Orhangazi Milletvekili olarak ünlenen CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel TBMM gündemine taşıyor. Bu akşam (06 /12/ 2010) saatlerinde Üreğil Köyünü ziyaret eden Kemal Demirel sorunları köy muhtarından dinledi. Beraberinde Çakırlı Belediye Başkanı Mehmet Dalyan ve çalışma arkadaşlarıyla birlikte Üreğil Köyünü ziyaret eden Kemal Demirel, sorunu meclis gündemine taşıma sözü verdi. Demirel “daha önce Çeltikçi Köyünün haklı taleplerini meclis gündemine taşıyarak çöp deponi alanının Çeltikçi Köyünün su kaynakları üzerine kurulmasına engel olmuştuk. Şimdi sıra sizlerin haklı taleplerinize geldi. Zaten sorunu en başından beri takip ediyorum. “Katil Değil, Ulaştıran Otoyol İstiyoruz” kampanyasıyla zaten haklı davanızı kamuoyuyla paylaştınız. Bizler de imza kampanyasına destek vermek için o gün yanınızdaydık. Toplanan imzaları TBMM Çevre
Komisyonuna ulaştırdım. Konuyla ilgili olarak Karayolları Genel Müdürüyle bir görüşme yaptık. Burada kimse otoyola karşı değil. Lakin yol yapılacak diye tarım arazileri ve çevrenin katledilmesine gerek yok. Üreğil Köylüsünün tek geçim kaynağı zeytinidir. Ben buraları çok iyi biliyorum. Sizler bizi sorunlarınıza çözüm bulalım diye meclise gönderdiniz. Maaşımızı sizden alıyoruz. Burada köy halkının tamamı tek yürek olmuş, haklı davasının peşinde koşuyor. Biz milletvekillerine düşen görev, sizlerin sesinizi ve de taleplerinizi yetkili kurumlara iletmektir. Ben bu konuyla ilgili olarak Çevre ve Orman Bakanına soru önergesi vereceğim. Halkın istemediği bir şeyi kimse zorla dikta edemez. Benzer bir uygulamayı, Kozağacı Vadisine kurulmak istenen termik santrali de durdurmak bize nasip oldu. Orada dünyanın en kaliteli kiraz ağaçları yetişiyor. Oraya giden tek milletvekili yine bendim maalesef. Oysaki sizler bizi sorunlarınızla ilgilenelim diye seçiyorsunuz. Ben aldığım maaşın helal olmasını isterim.”diyerek Üreğil’de açılmak istenen maden ocağı meselesini meclis gündemine taşıyacağını belirtti. Üreğillilere haklarını helal edip etmediklerini soran CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel, köylülerden aldığı “Sizin gibi çalışan tüm vekillerimize hakkımız helal olsun. Lakin sorunlarımıza kayıtsız kalan vekillere de hakkımızı helal etmiyoruz” cevabı karşısında duygusal anlar yaşadı. “Hizmet etmediğim bir günü ziyan sayarım. Her zaman yanınızdayım” diyen Demirel otoyolun da Nisan ayından evvel başlamasının imkânsız olduğunu belirtti.
Otoyola kredi bulamıyorlar
Otoyol için gerekli olan krediyi firma sahiplerinin bulmakta zorlandıklarını belirten Kemal Demirel “Gönlünüz rahat olsun. Şuan otoyolu yapacak olan firma sahipleri kredi bulmakta zorlanıyorlar. Nisan ayına kadar otoyol için tek kazmanın dahi vurulması mümkün değil. Kredi veren kuruluşlar otoyolun çevreye zarar verip vermediğini, geçiş güzergâhında halkın rızasının alınıp alınmadığına dikkat ediyorlar. Çevresel sorun varsa kesinlikle kredi vermiyorlar. Onun için siz istemediğiniz sürece bu otoyol ovadan geçirilemez. Adaletten yana olmanın yolu haksızlığa uğrayanların yanında olmaktır. Yaşanan olaylardan yetkililer ders almak zorundadır. Aksi halde çıkabilecek farklı olayların sorumlusu olurlar” diyerek yetkilileri bir kez daha uyardı.