14 bin 930 köy okulu kapalı

CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel, 25 Mart 2011 tarihinde, TBMM Başkanlığına ''Taşımalı Eğitimle ilgili sorunlar'' hakkında verilen Meclis Araştırma Önergesinin, AKP'li milletvekillerinin oylarıyla reddedildiğini söyledi. Demirel, Türkiye’de kapalı okul sayısının 14 bin 930 olduğunu ve okulları kapandığı için ailelerin ve öğrencilerin zor durumda olduğunu söyledi.

Demirel, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’de kapalı olan okulların durumu ile ilgili yaptığı araştırma hakkında bilgi verdi.

Demirel, kapanan okulların durumu ile ilgili TBMM gündemine getirdikleri araştırma önergelerinin AKP’nin oylarıyla reddedildiğini belirterek şöyle dedi:

“Türkiye'deki kapanan okulların hangi durumda olduğu, hangi fiziki şartlar içerisinde bulundukları ve okullar kapandığı için taşınan öğrencilerin sorunları, yaşadıkları psikolojik durumları, ailelerinin yaşadıkları sorunları, öğretmenlerin bakışlarını öğrenmek amacıyla detaylı bir çalışma yaparak Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine getirdim. Bu anlamda, toplam yüz elli üç köyü bizzat dolaşarak sorunları yerinde tespit ettim. Ancak, önergemiz reddedildi.”

153 köyde yaptığı araştırma hakkında bilgi veren Demirel, kapanan okulların durumlarını çektiği resimlerle anlattı. Demirel, taşınmalı eğitime geçtikten sonra kapalı okulları ziyareti sırasında orada yaşayan sakinlerin tek isteklerinin okullarının yeniden açılması olduğunu vurguladı.