CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel, köylerdeki öğrencilerin taşımalı eğitim çilesine dikkat çekti.

Başta Bursa olmak üzere Bilecik, Eskişehir ve Afyon'da 153 köyü 5 ay zarfında ziyaret eden Demirel, öğrenci ve ailelerinin taşımalı eğitimden dolayı mağdur olduğunu belirterek, ilköğretim 1-2-3. sınıf öğrencilerinin bu sistemin dışında tutulması gerektiğini ifade etti. Köylerdeki öğrencilerin sıkıntılarını yansıtan ve kapalı okulların durumlarını gösteren fotoğrafları basın mensuplarıyla paylaşan Demirel, dolaştığı köylerde herkesin tek arzusunun kapanan okulların tekrar açılması olduğunu belirtti. Öğrencilerin sıkıntılarından bahseden Demirel, "Yeterli beslenemeyip uykularını tam alamayan çocuklar, taşımalı sistemle okula gitmek için çok zahmet çekiyor" dedi.

Taşımalı öğretimin 1990'lı yılların başında öğrenci sayısının az olduğu okullarda başladığını belirten Demirel, Milli Eğitim'in taşıma yönetmeliğinde 10 kişi olursa okul açılır diye yazdığını, ancak 23 öğrenci olan köylerde dahi okulların kapalı olduğunu kaydetti.

Eğitimde tasarrufun olamayacağını dile getiren Demirel, eğitimin herkesin anayasal hakkı olduğunu, meclise bu konuda araştırma öneresi verdiğini hatırlatarak, "Bu siyaset üstü bir konu. Mecliste vekillere, 'Siz hiç çocuğunuzu 6'da kaldırıp okula gönderdiniz mi?" diye seslendim. Hiç birinden ses çıkmadı" diye konuştu.

Binlerce çocuğun taşımalı öğretim gördüğünü anlatan Demirel, milyonlarca aileyi ilgilendiren böyle bir konu için herkesten elini taşın altına koymasını istedi.