Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığı, Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Kemal Demirel'in soru önergesi üzerine Nilüfer Spor Kompeksi'nin 2013 yılında tamamlanacağını, bunun için 36 milyon lira daha ödeneğe ihtiyaç duyulduğunu açıkladı.

Kemal Demirel Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığı, Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Kemal Demirel'in soru önergesi üzerine Nilüfer Spor Kompeksi'nin 2013 yılında tamamlanacağını, bunun için 36 milyon lira daha ödeneğe ihtiyaç duyulduğunu açıkladı. Kemal Demirel ise 5 yıldır inşaatla ilgili hiç bir gelişme olmadığını belirterek, "Bursa 2010 Dünya Erkek Basketbol Şampiyonası'ndan mahrum bırakılmıştır. Bu işin peşini bırakmayacağım. 2014 Dünya Bayanlar Basketbol Şampiyonası finallerinin Bursa'da yapılmasını istiyoruz" dedi.

CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel, yaklaşık 5 yıl önce inşaatı başlayan Nilüfer Spor Kompleksi ile verdiği önergeye Devlet Bakanlığı'nın cevap verdiğini bildirdi.

Nilüfer Spor Kompleksi’nin yaklaşık 5 yıldır bitirilmesi için girişimde bulunduğunu ifade eden Demirel, “Bursa Nilüfer Spor Kompleksi inşaatı ile ilgili olarak tarafıma gönderilen son cevapta, kompleks inşaatının en kısa sürede ihaleye çıkacağı belirtilmektedir. Zamanında bitirilmediği ve kaynakların başka yerlere aktarılmasından dolayı Bursalılar 2010 Dünya Erkek Basketbol Şampiyonası’nın bir ayağından mahrum bırakılmıştır.”dedi.

Bursalılara büyük bir haksızlık yapıldığını söyleyen Demirel, “ Bana iletilen cevapta, ‘Nilüfer Spor Kompleksi’nin 2013 yılında bitirilmesi hedeflenmektedir’ deniliyor, ancak daha önce bu konu ile ilgili sorduğum tüm sorulara aynı cevaplar verilmişti. Bu cevaplarda birbirinden farklı tarihler verildi. Kompleksin bitiş tarihi belirtilmesine rağmen inşaata bir çivi bile çakılmamıştır.”dedi.

Konu ile ilgili verilen sözlerin bir seçim vaadi olarak kalmasını arzu etmediğini vurgulayan. CHP Bursa Milletvekili Demirel, “ AK Parti Hükümeti şunu da unutmasın, bu spor kompleksi bitene kadar bu işin peşini bırakmayacağım. Bursalı sporseverlerin 2014 Dünya Bayanlar Basketbol Şampiyonası’nın hatta finallerinin Bursa'da yapılması için de konunun takipçisi olacağım” şeklinde konuştu.

CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel’in konu ile ilgili verdiği soru önergesine karşılık, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından gönderilen cevapta, kompleksin 2011 yatırım programında yer aldığı ve ikmal inşaatı için 46 milyon TL'ye ihtiyaç duyulduğu, 10 milyon TL ödeneğin hazır olduğu, kopleks için toplam 36 milyon TL daha ödeneğe ihtiyaç duyulduğu belirtiliyor. Bu ödeneğin akışında aksama olmaması halinde kompleksin 2013 yılında tamamlanacağı ifade ediliyor.