Çalışmalarıyla her yörenin “Bizim milletvekilimiz” dediği CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel’in, Yeni CHP aday kadroları arasında yer almayışı büyük tepki çekti. 16 Bursa Milletvekili arasında halkla içi içe olan, yerine göre çiftçi, yerine göre esnaf, yerine göre şoför, yerine göre köylü – kentli olan Demirel’in bu dönem de listenin ilk sıralarında yer beklenirken tam tersi bir uygulama ortaya kondu.

 

Cumhuriyet Halk Partisinin iktidara taşınması gerektiğini vurgulayan CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel, kırgınlık olsa da partiye küsme olamayacağını ve de seçimlerde canla başla çalışacağını vurguladı. Adı Orhangazi milletvekili olarak geçen Kemal Demirel, veda ziyaretlerine yine Orhangazi’den başladı. Kesin listelerin açıklanmasından sonra ilk veda ziyaretini Orhangazi ilçe teşkilatına yapan Demirel, eski yeni tüm teşkilat mensuplarına, Orhangazi halkına, yerel absın temsilcilerine ve de sivil toplum kuruluşları temsilcilerine teşekkür etti. Her zaman milletin vekili olamaya devam edeceğini vurgulayan Demirel “Ben bu görevi hiçbir zaman makam ve mevki için yapmadım. Ben gençlik yıllarımdan beri Cumhuriyet Halk Partisi içinde milletimize hizmet etmeye çalıştım. Partimin her kademesinde görev aldım. İki dönemdir de milletvekili olarak hizmet vermeye çalışıyorum. Benim hizmet anlayışımda parti ayrımı yoktur. Vatandaşlarımızın her biri aynı değerdedir. Seçmen sadece seçim sandığında ayrılır. Gönlündeki aslana oyunu verir. Fakat siyasetçi için durum farklıdır. O hizmet etsin diye görevlendirilmiştir. Onun içinde hiçbir parti ayrımı yapmadan, ihtiyaç duyulduğu her yerde görev almalıdır. Ben de bunu yapmaya çalıştım. Orhangazi halkı beni ne zaman çağırdı koşarak geldim. Dahası ülkemin hangi köşesinde bir sorun varsa, imkânlar dâhilinde o soruna el atmaya çalıştım. Bundan sonra da bu çalışmalarım devam edecek. Gönül isterdi ki bir dönem daha yarım kalmış hizmetleri tamamlayabilseydik. İşte Orhangazi’nin otoyol sorunu, Üreğil Köyünün taş ocağı sorunu, Çeltikçi’nin, Paşapınar’ın vs. takip ettiğimiz ve de çözümü için gayret sarf ettiğimiz sorunlar vardı. Çevre sorunlarının çözümü bizim için çok önemlidir. Fakat yine de sesiniz olmaya devam edeceğim. Milletvekili rozetini yakama milletim taktı. Onun için de o rozet hep orada kalacak. Partime küs değilim. Ülkemizin Cumhuriyet Halk Partisi iktidarına ihtiyacı var. Canla başla çalışmalıyız.” Diyerek halkın sesi olmaya devam edeceğini vurguladı.

 

Halkın vekili unvanını almak kolay değil

 

Kemal Demirel’in teşekkür ziyareti için teşkilatlarına gelmesinden büyük onur duyduklarını belirten CHP Orhangazi İlçe Başkanı Osman Uçar, “ parlamentomuzda 550 milletvekili var fakat bunların çok azı “Halkın vekili” unvanını alıyor. Sayın Kemal Demirel, bu unvanı en başından alan ve de hakkını veren milletvekilimizdir. Nerede bir sorun var vekilimiz anında oradadır. Kolay değil, Allah kimsenin başına vermesin. Sayın Vekilimiz kanser hastası oldu, yine de çalışmalarını bırakmadı. Teşkilatlara karşı duyarlılığı, sorunları TBMM’ne taşıması ve de çalışkanlığıyla halkın gönlünde taht kuran vekilimizi bizler de tebrik ediyoruz. Her zaman yanımızda olduğunu biliyoruz ve de bizler de onun yanında olmaya devam edeceğiz.” Diyerek Kemal Demirel’in seçilebilir bir yerden aday gösterilmiş olmasının kendilerini de mutlu edeceğini belirtti. İl teşkilatından sonra Ziraat Odası ve bazı meslek odalarının yanı sıra ilçe basınına, Yeniköy ve Çakırlı Belediyelerine de birer ziyaret gerçekleştiren Demirel, her zaman Orhangazi halkının yanında olmaya devam edeceğini vurguladı.

 

Geç kalmış sayılmazsınız

 

Sokakta Kemal Demirel’in önünü kesip aday gösterilmeyişi karşısında duydukları kırgınlığı dile getiren vatandaşlar “Halk Partisi bile Halkın vekilini aday göstermiyorsa AKP kurmaylarına diyecek sözümüz kalmıyor. TBMM Kemal Demirel gibi vekillerin sayısının artırılması gerekirken, var olanlara kapatılıyor.” Şeklinde tepkiler gösterdiler. Ay sonuna kadar CHP Genel Merkez Yönetiminin listeleri düzenleme şansının olduğunu vurgulayan bazı vatandaşlar, Kemal Demirel’in listeye alınması için CHP Genel Merkezine faks ve ileti göndereceklerini belirttiler. 3. Göz HRA