Projelerin takipçisi olacak Eski CHP Milletvekili Kemal Demirel, Bursa'yı demiryolu ağına bağlayacak demiryolu yatırımlarının en yakın takipçisi olacağını söyledi BURSA- Eski CHP Milletvekili Kemal Demirel, Bursa'yı demiryolu ağma bağlayacak demiryolu yatırımlarının en yakın takipçisi olacağını söyledi.
Yeni dönemde Cumhuriyet Halk Partisi'nden aday gösterilmemesine rağmen çalışmalara katıldığını ve köy köy dolaştığını belirten Demirel, İHA'ya teşekkür ziyaretinde bulundu.
İHA Bölge Müdürü İrfan Altıkardeş'i ziyaretinde, milletvekili olarak görev yaptığı dönemde basın olarak gündeme taşıdığı konularda tam destek veren medyaya teşekkür eden Demirel, aktif siyasette olmamasına rağmen Bursa için çok önem verdiği demiryolu projelerinin akıbetini kamuoyuna aktarmakta çalışmaya devam edeceğini söyledi.
Bursa'yı demiryolu ağına bağlamak için Bilecik-Osmaneli-Bursa-Bandırma bağlantısını 2002 yılında gündeme getirdiğini belirten Demirel, "O gün daha hızlı tren çalışması gündemde yoktu. Bugün İstanbul-Ankara ve Ankara Konya hızlı trenleri çalışıyor, ancak ülkenin 2. ekonomi ve üretim merkezi olan Bursa halen demiryolu ağına bağlanamadı. Bursa sanayicileri demiryolunun bölgelerine gelmeleri için büyük heyecan taşıyorlar. Ertelenmesine rağmen Bursa Yenişehir ve Bilecik hızlı tren ihalesinin 1 Ağustos'ta yapılması da sevindiricidir. Ben aktif olarak mecliste bulunmasamda, Ankara'ya bizzat bu konulan takip etmeye gideceğim. Bursa'nın batıya doğru demiyrolu olarak Bandırma'ya da bağlanması gerekiyor. Bu konuda önümüzdeki günlerde Bandırmah sanayicilerle Bursa'ya doğru bu hattı gündeme getirmek için bir yürüyüş planlıyorum.
İ* Bursa sanayinin Bandırma limanına da ulaşması önemli bir hizmet olacaktır. Gemlik limanı için demiryolu bağlantısı iktidar partisinin programında yer alıyor. Ancak Bandırma bağlantısını da önemseniyor. Bursa sanayiinin Balıkesir'e ve Bandırma'ya doğru kaymasına bu tren hattı katkı sağlayacak" diye konuştu.
Seçim dönemindeki köy ziyaretlerinde yaptığı demiryolu ile alakalı çalışmaların kırsaldaki vatandaşlardan bile takdir gördüğünü sözlerine ekleyen Demirel, milletvekili olduğu dönemde sağlığı için dua eden vatandaşlar ile desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen ailesine de teşekkür etti. (İHA)