Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun açıkladığı bilgilere göre Türkiye'de son beş yılda sadece 5 ilde orman yangını çıkmadı.
Ağrı, Muşr İğdır, Van ve Nevşehir olarak açıklanan bu illerde zaten ormanlık alanlar bulunmuyor.
Çevre ve Orman Bakanlığı, geçen yaz Ege ve Akdeniz bölgelerini kasıp kavuran orman yangınlarından sonra Türkiye'de orman yangınlarından en az etkilenen illeri açıkladı. Son beş yıl içinde Ağrı, İğdır, Muş, Nevşehir ve Van'da orman yangınları çıkmadı. Sözkonusu 5 ilin ya orman alanlarına sahip olmadığı, ya da sahip olduğu ağaçlık alanların da orman vasfını yitirmiş alanlar olduğu biliniyor. Böylece açıklanan veriler Türkiye'de orman alanı bulunan bütün illerde orman yangını çıktığını ortaya koyuyor.
Açıklanan verilere göre son beş yılda 76 ilde orman yangını çıkarken bu yangınlarda toplam 32 bin 808 hektarlık alan kül oldu. Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, CHP Bursa milletvekili Kemal Demirel'in soru önergesine verdiği yanıtta Türkiye'deki orman yangınlarıyla ilgili bilançoyu açıkladı. 21 Kasım 2007 tarihi itibariyle son beş yılda çıkan orman yangınları konusunda bilgi veren Bakan Eroğlu, bu Her yıl yüzlerde hektar ormanlık alan, çıkan yangınlar nedeniyle tahrip oluyor.
Yanan alanlar yeniden ağaçlandırlmaya çalışılsa da özellikle tatil bölgelerinde yapılaşmaya açılıyor.
süre içinde 76 ilde orman yangını felaketinin yaşandığını kaydetti. Orman yangınlarının sebeplerini üç ana grupta toplayan Bakan Eroğlu, bu etkenleri ise 'ihmal ve dikkatsizlik, kasıt ve kaza' olarak sıraladı.
Eroğlu, anız çöplük, avcılık, çoban ateşi, sigara, pik•nik gibi nedenlerden çıkan yangınların ihmal başlığı altında sıralandığını bildirdi.
Eroğlu, 2006 yılı sonu itibariyle yanan alanların tamamının ağaçlandırıldığını belirtirken ağaçlandırma çalışmalarının 2008 yılında da süreceğini kaydetti. Son beş yılda Türkiye'nin orman yangınlarında toplam 32 bin 808 hektarlık orman alanını kaybettiğini vurgulayan Eroğlu, Ağrı, İğdır, Muş, Nevşehir ve Van'da ise beş yıllık süre içinde orman yangını meydana gelmediğini söyledi. Çevre ve Orman Bakanı, bakanlıkça hazırlanan 'Milli Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Seferberlik Eylem Planı (2008-2012)' çerçevesinde toplam 420 bin hektarlık alanın ağaçlandırma ve rehabilitasyonunun yapılacağını bildirdi. Eroğlu, bu faaliyeder için toplam 477.1 milyon YTL kaynak ayrıldığını bildirdi.