Başbakan'a 'Çin oyuncağı' sorusu Başta Çin olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinden ithal edilen oyuncaklara ilişkin tartışmalar sürüyor. İthal oyuncakların sağlığa olan etkileri Meclis gündemine de taşındı. CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel, konuyla ilgili olarak TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi verdi. Gerek Türkiye'deki, gerekse ithal edilen oyuncakların sağlık açısından çok sıkı denetimden geçirilmesi gerektiğini ifade eden Demirel, 'Bu konuyla ilgili mevzuat ve standartlar yeniden gözden geçirilerek, gözden kaçan noktalar varsa saptanmalı ve gerekli tedbirler alınmalıdırö dedi. CHP'li Demirel, Başbakan Erdoğan'a şu sorulan yöneltti: * Son 4 yıllık dönem göz önünde bulundurulduğunda, bu süreç içerisinde hangi ülkeden ne kadar oyuncak ithalatı yapılmıştır?

* Özellikle son yıllarda en fazla hangi ülkelerden oyuncak ithal edilmiştir? * Son 4 yıllık dönemde oyuncak ithalatı için harcanan para ne kadardır?

 

* Son günlerde basında sıkça yer alan sağlığa zararlı oyuncakların ülkemize nasıl getirtildiği ve bu oyuncakların satışı ve dağıtımı içirt izin verilip verilmediği ile ilgili olarak yapılmış olan çalışmalar nelerdir?

 

* Çocukların sağlığını yalandan ilgilendiren oyuncaklarla ilgili olarak bakanlıklar arası bir koordinasyon bulunmakta mıdır?

 

* Avrupa Birliği ve ABD'de çocuklar için sağlığa zararlı olduğu gerekçesiyle toplatılan oyuncaklar üUcemizde de var mıdır? Varsa bunlar için ne gibi işlemler yapılmıştır?

 

* İthal oyuncakların CE standartlarına uygunluğunu denetleyen kuruluşunuz var mıdır? Bu kuruluş hangisidir? Denetleme ve araştırmalarını nasıl yapmaktadır?