'Çöp'e hayır

Orhangazi Belediyesi'nin atık su arıtma ve katı atik toplama tesisi kurmaya hazırlandığı Çeltikçi Köyü'nde gerilim artıyor. Köylüler çöplüğü engellemek için her yolu deneyeceklerini açıkladılar. 

TUNA ÇAM'ın Haberi 

Çeltikçi  Köylerine yapılmak istenen atık su arıtma ve katı atık depolama tesisine karşı çıkan vatandaşlar projenin gerçekleşeceği alana toplanarak direneceklerini söylediler. Katı atık, su arıtma ve katı atık toplama tesisi kurmaya hazırlandığı Çeltikçi Köyü'nde gerilim artıyor. 240 haneli 875 nüfuslu köyde vatandaşlar taşlı sopalı direnişe hazırlanıyor. Çöplük kurmak için gelecek hiç kimsenin köye girmesine izin vermeyeceklerim söyleyen halk, 13 adet doğal su kaynağının ve İznik Gölü'nün Mrletileceğini ileri sürerek belediye başkanına ateş püskürüyor. Tek geçim kaynağı çiftçilik ve ağırlıklı olarak zeytincilik olan Çeltikçi Köyü"ne bin 500 metre uzaklıkta, köye tepeden bakan Sümbüllü mevkiine yapılmak istenen çöplük belediye ile halkı karşı karşıya getirdi. AKP'li Orhangazi Belediye Başkanı Yusuf Korkusuz'un partisinin Çeltikçi Köyü'nde birinci parti çıkmadığıiçin böyle bir girişim yaptığını iddia eden muhtar ve bazı köylüler, projeyi engellemek için gerekirse şiddet kullanmaktan çekinmeyeceklerini duyurdular. Köylüye danışılmadan fikrinin alınmadan böylesi bir projenin hayata geçirilmeye çalışılmasının akü dışı olduğunu vurgulayan Çeltikçi Köyü Muhtarı Nihat Kan, "Belediye başkanı bu sonuca sinirlendi. Hemen ÇED raporunu hazırlatarak çöp arıtma tesisini 13 adet doğal su kaynağı bulunan köyümüze yaptırmak için çalışmalara başladı Bu tesis yapılırken içme suyumuza çöp karışacak aynı çöp İznik Gölü"nü kirletecek Belediye Başkam resmen katliam yapacak Ama buna izin vermeyeceğiz. Yasal yollardan hakkımızı arayacağız. Ayrıca direneceğiz" dedi Daha önce de Çeltikçi Köyü'ne ait bin 250 dönümlük tarım alam belediyenin mücavir alanına sokulmak istenmiş, yine köylüler referanduma götürerek direnmişti.

DEMIREL MECLIS'E TAŞIYACAK... Çeltikçi Köyü'nü ziyaret eden CHP Milletvekili Kemal Demirel, yerleşim alanına bu kadar yakın bir alanın çöplük yapılmasının doğru olmadığını, hatta tarım arazilerine zarar vereceğini söyledi. Konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) taşıyacağını açıklayan Demirel, sonuna kadar köylünün yanında olacağını, çöplüğe karşı düzenlenecek eylemlere de katılacağının sözünü verdi.