Türkiye Büyük Millet Meclisi`nde genel kurul çalışmalarının devam ettiği sırada Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Kemal Demirel kuliste karşılaştığı Sağlık Bakanı Recep Akdağ`ın yanına gitti.
Sözü fazla uzatmadan...
Çekirge Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Mustafa Tümay`ın görevden alınması ve Bursa Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Mete Ekşioğlu ile Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Osman Naci Çelik`in görevden alınmak istenmeleri üzerine Bursa kamuoyunda oluşan tepkiyi aktardı.
Başta muhtarlar olmak üzere, çeşitli heamşehri dernekleri ve sivil toplum örgütlerinin yaptıkları tepki açıklamalarını anlattı.
Sonra da...
`Başhekimleri görevden alma kararı nereden çıktı? Neden böyle bir şeye gerek duydunuz?` diye sordu.
Soruya...
Bakan Akdağ öncelikle şu bilgiyi verdi:
`Bazı şikayetler üzerine ben Bursa`ya geldim ve hastanelerde bizzat inceleme yaptım, herkesi dinledim. Bununla da yetinmedim, ardından müfettiş gönderip incelettim.`
Şöyle devam etti:
`Çekirge Devlet Hastanesi Başhekimi`nin görevden alınmasına bu inceleme sonunda karar verildi. O konu artık kapandı. Geriye dönüşü yok.`
Bunun üzerine...
Demirel kamuoyuna yansıyan haberleri anımsattı ve `Diğer başhekimlerin durumu nedir?` diye sordu. Akdağ`ın cevabı şöyle oldu:
`Bize gelen bazı bilgiler üzerine başlatılmış bir inceleme var. Henüz sonuçlanmadı. O nedenle şu an için verilmiş görevden alma gibi bir kararımız yok. İncelemeye devam ediyoruz.`
Cevabı alınca...
Demirel tekrar uzun uzun kent kamuoyundan gelen tepkileri anlattı.
Sözlerini...
`Bursalılar görevden alınmalarını istemiyorlar. Özellikle Bursa Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Mete Ekşioğlu için çok ciddi bir destek söz konusu` diye sürdürdü ve ekledi:
`Bir tasarrufta bulunmadan önce Bursalı`nın isteğini göz önüne almanızda yarar var.`
Ardından...
Tepkilere yol açan ve Bakan Akdağ`ın görevden aldığı Dr. Mustafa Tümay`ın yerine halen Van`da görev yapan Erzurumlu bir hemşehrisini getirmek istediği yolundaki bilgileri aktardı.
Sağlık Bakanı Recep Akdağ bu konu hakkında fazla konuşmak istemedi.
Yalnızca...
`Henüz net bir şey yok. Üstelik atama da yapmadık. Oraya atama yapıldığı zaman Bursalılar nasıl bir arkadaşın geldiğini ve gelen arkadaşın nereli olduğunu öğrenirler` demekle yetindi.
Bu cevabı...
Yani, Bakan`ın yapılacak atamayla göreve gelecek kimliğine ilişkin yaklaşamını, soruları yönelten CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel`le değerlendirdik.
Demirel izlenimini şöyle aktardı:
`Konuşmasından, ilk düşündüğü ve hemşehrisi olan kişiyi getirmekten vaz geçtiği izlenimi edindim. Kararsız olduğunu düşünüyorum. Umarım öyle olur.`
Bu dileğe biz de aynen katılıyoruz.
Umarız öyle olur.