Yavuz GERÇEKÇİ

Demirel: Zeytine kriz masası oluşturulmalı.

Zeytin üreticilerinin sorunlarını her fırsatta meclis gündemine taşıyan CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel, Mudanya'dan Başbakan Erdoğan'a seslenerek, zeytin sorunlarını ele alacak ve değerlendirecek "acil kriz masası" oluşturulmasını istedi. Marmarabirlik'in avans fiyatlarını açıklamasının ardından Mudanya'yı ziyaret eden CHP Milletvekili Kemal Demirel, partili yöneticilerle birlikte Ziraat Odası'nda düzenlenen toplantıya katıldı. CHP İlçe Başkanı Emir Ali Usta ve yönetiminin hazır bulunduğu ziyarette, Milletvekili Demirel, Oda Başkanı Raif Döner'den üreticinin sorunlarıyla ilgili bilgi aldı.

GÜLMEYE HALIMIZ YOK

Açıklanan fiyatlar karşısında üreticinin gülmeye hali kalmadığını anlatan Mudanya Ziraat Odası Başkanı Raif Döner, girdi maliyetlerine rağmen açıklanan 200 adet zeytine 4 YTL ön ödeme fiyatını komik olarak değerlendirdi. Fiyatların hiç olmazsa geçen yılın altında olmaması yönünde talepte bulunduklarını anlatan Döner, üreticinin birliğe tepkili olduğunu ifade etti. Marmarabirlik'in istediği zeytini geçen yıla göre alamayacağını öne süren Döner, "Bu yılki ürün ve yetişme koşullarından ötürü ayın 20'sinden sonra ağaçlarda zeytin kalmayacak. Bugün ayın 7'si. Geriye kalan 13 günde ne alırsa o kadar zeytin alabilecekler. Alamazlarsa bu yıl açık verecekler. Seneye satmaya dahi zeytin bulamayacaklar" diye konuştu. Kemal Demirel'den konuyla ilgili yeni bir önerge vermesini isteyen Oda Başkam Raif Döner, "Girdi maliyetleri göz önüne alınırsa geçen yıl bir kilogram zeytinin ortalama maliyeti 2,51 YTL idi.

Ziraat Odası Başkaı Raif Döner "Girdi maliyetleri göz önüne alınırsa geçen yıl bir kilogram zeytinin ortalama maliyeti 2,51 YTL idi. Bu yıl maliyet, 2,84 YTL olarak çıkmakta. Her ürünün bir maliyeti belirlensin. Bu maliyetin üzerine çiftçinin yaşam payı da eklensin. Hiç olmazsa kriz döneminde bu formül işletilsin" diye konuştu. 

 ŞAMAR OĞLANINA DÖNDÜ Bursa ve bölgesinin dünyada en iyi sofralık zeytin üreten bölgesi olmasına deniyle köylünün perişan olduğunu dile getiren Bursa Milletvekili Kemal Demirel de, "Zeytinciye sahip çıkmak namus borcudur" dedi. Zeytin sorunlarını ele alacak acil kriz masası oluşturulmasını talep eden Demirel, "Bu iş artık Tarım Bakanı'nı aştı. Başbakan olaya bizzat el atmalı, kriz masası oluşturulmalı. Zeytini hak ettiği yerlere gelmesi noktasmda gereken hassasiyet gösterilmelidir. Artık üreticinin çektiği çile, bu kez de kriz bahanesiyle geçiştirilmemelidir. Çünkü hükümetin her şeye rağmen acil olarak tedbir alma şansı vardır" diye konuştu.