CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel Mudanya Ziraat Odası ve Muhtarlar Derneği Başkanlığı’nı, İlçe Başkanı Emir Ali Usta ve yönetim kurulu üyeleriyle ziyaret edip sorunlarını dinledi. Demirel, zeytincinin sorunları için Başbakan tarafından kriz masası oluşturulması ve muhtarların ellerinden alınan yetkilerinin yanlış olduğunu belirtti.
Demirel ilk ziyaretini Ziraat Odası’na yaptı ve Marmarabirlik’in yaptığı avans açıklamasının nihai fiyatlar açıklandığında bir önceki yılın altında olmamasını istedi, Demirel “Meclis’te oluşturulan Zeytin Komisyonu’nun raporları seçim yaklaştığı için rafa kaldırıldı, benim ağlayan çiftçim ve zeytin üreticim bu yıl gülecek mi?” dedi. Demirel, “Zeytin üreticisi ve çiftçimin kara talihi devam ediyor, zeytin siyahtır ama karabasanımız olmasın, zeytinciye, köylüye sahip çıkmak hükümet dâhil herkesin namus borcudur, onlara sahip çıkarsanız Türkiye ayağa kalkar “diyerek görüş bildirdi. Demirel, “Dünya’nın bir numaralı zeytin üreticisi olmamıza rağmen zeytinci perişan, bu çelişki değil mi? Zeytincinin geçen yılki masrafları bu yıl çok arttı, avans fiyatlarını açıklayan Marmarabirlik üst yönetimi daha sonra nihai fiyatları açıklarken ona göre ayarlama yapıp zeytin müstahsilini rahatlatmalıdır” dedi.

“Bu iş Tarım Bakanı’nı aştı”

Demirel, “Mudanya’dan Sayın Başbakan ve Tarım Bakanı’mıza sesleniyorum, bu işe el atın, ben bu işin Tarım Bakanı’nı aştığına inanıyorum, bizzat Sayın Başbakan Özel Kriz Masası oluşturup zeytin sorunlarının üzerine gitmeli, Başbakan bizzat bu işin içinde olup, zeytinin hak ettiği yerlere gelmesinde gereken hassasiyeti göstermelidir” dedi.

“Muhtarların yetkileri kısıtlanmamalı”

Mudanya Muhtarlar Derneği Başkanı Yusuf Karaca’yı ziyaret eden Demirel, “Yeni çıkarılan genelgelerle muhtarların yetkileri kısıtlanmamalıdır, muhtarların görev ve salahiyetlerini azaltmak yarın ülkemizde belirli sıkıntılar yaratacaktır, bunları görüp yaşayacağız ve o zaman bunu niye yaptık diyeceğiz, muhtarlarımızın bulundukları yerlerde fiziki şartlarının iyileştirilmesi ve görev yapabilmeleri CHP’nin ana hedeflerindendir” dedi.