CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel, gittiği Has Mahalle’de mahallelilerin sıkıntılarını dinledi. Demirel, köy statüsüne dönmek istediklerini belirten mahalle sakinlerine sıkıntılarını Meclis’e taşıma sözü verdi.Mahalle sakinlerinin tekrar köy statüsüne geri dönmek istediklerini değerlendiren Demirel, konu ile ilgili olarak, “Köylüye sorulmadan mahalle statüsüne geçirilen köyün sıkıntıları büyük, kendileri tekrar köy statüsüne dönmek istiyorlar” soru önergesini Meclis’e vereceğini ve buradan gelecek cevap üzerine Has Mahalle’de yaşayan sakinleri bilgilendireceğini belirtti.

2005 yılında köy statüsünden çıkarılarak Mudanya’ya mahalle olarak bağlanan 200 hane 860 nüfuslu Has Mahalle’nin Muhtarı Hüseyin Aşçı 4 yıldır mahalle olarak hiçbir şeyin değişmediğini ifade etti Has Mahalle Muhtarı Aşçı, “Mahallemiz Mudanya ve Bursa’ya 20 kilometre uzaklıkta olup, ilçeye daha yakın köy olan köyler, köy olarak kaldılar fakat bizi mahalle olarak değerlendirdiler. Ama sen mahalle oldun demekle mahalle olunmuyor, bizim hayvancılığımız, meyve, sebzeciliğimiz ve zeytinciliğimiz devam ediyor. Bunun yanı sıra ne sanayiye ne de konuta bir karış imar açılmayıp, aynı köy konumunda kaldık. Bize deniyor ki, sizi mahalle yaptım! İlçedeki mahallelerin şartlarını yerine getir! Tonu 2 liraya su iç! Ama ben hayvanıma bu paraya su içiremem ve bahçemi sulayamam. Mudanya bize 20 kilometre uzaklıkta belediye. Gelecek de bize hizmet verecek, hayır biz yeterli hizmeti alamıyoruz” diye sitem etti. Orman köyü olmadıkları için mahalleye dönüştürüldüklerini belirten Muhtar Aşçı, “Biz buna devlettir, yasadır dedik, kabullendik. Fakat bu geçen süre içerisinde Mera Komisyonu ile Orman Bölge Müdürlüğü’nün davaları neticelenip mahallemizin merası olan bin 100 dönüm arazi ormana dönüştürüldü, köyümüzde orman arazisi de oluştuğuna göre biz köy statüsüne geri dönmek istiyoruz” dedi.
Dedeköy’le aralarında müşterek su göleti olduğunu söyleyen Muhtar Aşçı, kanalların bozulduğunu ve boru sistemine geçmek istediklerinin altını çizdi. Bu işin Özel İdare tarafından yapılacağını sözlerine ekleyen Muhtar Aşçı, mahalle olduğumuz için kendilerine kapıların kapandığını belirtti. Son olarak hayvancılık ve çiftçilikle geçindiklerini hatırlatan Muhtar Hüseyin Aşçı eskiden olduğu gibi köy konumuna dönmek istediklerini söyleyerek sözlerini bitirdi.
CHP Mudanya İlçe Başkanı Emir Ali Usta, “Biz köylünün fikri alınmadan mahalle yapılmasına başından beri karşı çıktık, sizin isteğiniz dışında mahalle yapılmamalıydı, muhtarın da dediği gibi bir karış yer imara açılmamış, bu nasıl mahalle, aynı zamanda bugüne kadar Has Mahalle’ye mevcut belediye tarafından bir çivi çakılmayıp, kalıcı hizmet getirilmemiş” diyerek Has Mahalle sakinlerine destek verdi.